związek z wieloletnimi tradycjami

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 88

  Warszawska Ars Poetica 2020 czyli miłość, w czasach zarazy

  Kiedy się ma 49 lat, to życie jest piękne. Kiedy ma się już tych lat 100, to życie staje się wręcz cudem, a nas spotykają oto zespolone: i piękno i cuda w jednym, jeśli spojrzeć wokoło na ów coraz bardziej nienormalny świat osaczony szaleństwem i pandemią, i spojrzeć na nas – pisarzy i poetów –wyrzucanych tu i ówdzie na śmietnik historii, spotykających się po raz czterdziesty już dziewiąty na Warszawskiej Jesieni Poezji tym razem wyjątkowo połączonej odświętnie z obchodami setnej rocznicy utworzenia Związku Zawodowego Literatów Polskich. Ciężko o bardziej wykwintną kumulację wydarzeń. I ciężko o bardziej wymowny powód do świętowania siły i powagi literatury.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 48

  Kraków - sposobność przemijająca?

  O „Przewodniku po Krakowie dla medyków” słów kilka

  przewodnik po gajda

   „...rzeczą niemożliwą byłoby, aby wszyscy ci, którzy czas przepędzają w Krakowie dla nauki, obudzeni wiedzą uczonych, znaczeniem miasta, wielką ilością przykładów, nie wspinali się na wysokie szczyty wiedzy” (Jan z Ludziska, 1440)

  Motto, które autor - wieloletni kierownik Katedry Medycyny CM UJ profesor Zdzisław Gajda zaczerpnął od Jana z Ludziska i umieścił we Wstępie do „Przewodnika po Krakowie dla medyków” nawiązuje do głównej idei, jaka przyświecała mu przy opracowaniu medyczno - dokumentalnej książki, skierowanej głównie do studentów medycyny. Ale myliłby się ten, kto studiuje inny kierunek w Krakowie, a nawet ten, kto nie m nic wspólnego z medycyną, iż dla siebie w tym oryginalnie opracowanym i specjalistycznym przewodniku nic nie znajdzie. Otóż znajdzie! I to nie tak mało! Zaabsorbuje go sam sposób narracji, jaką zastosował autor podczas wędrówki przez medyczny Kraków; jego pedagogiczna, wręcz ojcowska postawa wobec młodych czytelników, do których zwraca się bezpośrednio: „Pamiętajcie Młodzi! Tak wyglądał niejeden początek. Nie sztuka przyjść na gotowe”. Odautorskie komentarze pojawiają się na kartach liczącego 442 strony przewodnika dość często, co wyróżnia publikację spośród typowych przewodników, czyniąc ją ciekawym itinerarium medycznym.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 69

  kasprowicz2a

  Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego
  WOŁODIA POD SZCZELIŃCEM
  GAJÓW 2020

  A jednak się odbył …

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 125

  Chojnicka Noc Poetów 2020?

  duszka chojnice2

  (Fotografie opublikowano za przyzwoleniem autorki Marii Eichler i Centrum Kultury Podziemia w Chojnicach)

  Już po Nocy. I po Spotkaniach
  Bez nich świat byłby nudny i jednowymiarowy. To oni są solą i pieprzem, pokazują nam inne smaki i zapachy języka. To dzięki nim odkrywamy radość i ból istnienia. Oni swoimi wierszami dają nam nadzieję. Mogliśmy się o tym przekonać podczas tegorocznej – bardzo dziwnej - Nocy Poetów.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 171

  CZYTAM WASZE WIERSZE

  Trzeba chcieć, żeby chciało się chcieć.

  Przeglądanie informacji w Internecie, zwłaszcza kulturalnych, może i daje nadzieję, że poezja wysokich lotów zawsze znajdzie sobie wielbicieli i promotorów; bo ludziom mądrym doskwiera brak sztuki wypełnionej artyzmem i wysublimowanym smakiem.

  Dedykowałem już kilka felietonów pięknym działaniom.

  Nie wszystkim podobały się peany (fakty) o ludziach dobrych uczynków. A przecież to jednyna nagroda za ich pracę. Innych apanaży nie oczekują. Przykro im, kiedy dobry uczynek staje się zadrą dla biernych, a nawet dziwnym rodzajem niechęci. Nikt nie wie jakiej. Nikt nie wie w jakiej intencji.

  To żadne odkrycie!

  Natknąłem się na taki anons:

  „Czytam wiersze Polaków z całego świata!

  Projekt społeczny realizuję we współpracy z GCK Skierdy w Gmina Jabłonna z inspiracji Teatr Rampa w Warszawie.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 233

  Radzących słuchać!

  Nie tak smykiem, jak językiem” - że podeprę się powiedzonkiem mego szwagra; mając nadzieję na pominięcie w nim uszczypliwości pod moim adresem, boć muzyk ze mnie i skrzypek.
  Lubię wspomożycieli, zwdzięczam im te aforyzmy: „Radzących trzeba wysłuchać, a potem otoczyć troską”, „Lubię obietnice, są tak niezobowiązujące”.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 526

  Dość często używane, a nawet nadużywane jest słowo artysta.

  Tych "z okolic sztuki"piszą wielką literą.
  Mistrz, maestro, wirtuoz... zaledwie dopełniają potrzebę bycia wielkim.

  Nie ośmieszam sensu dowartościowywania; ale czemu służyć ma gradacja oparta wyłącznie na stopniu najwyższym.

  Artysta, człowiek obdarzony szczególną wrażliwością, proponuje, na miarę swoich umiejętności (zdarza się, a to niczego nie ujmuje z jego zdolności - posługując się, bądź kierując, umiejętnościami innych artystów), prywatną wizję świata doznań zmysłowych, których miarą jest uznanie u odbiorców jego wizji. Definiowanie siebie samego nie stanowi żadnego uznania.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 185

  Przypadki Pawła Kuzory

   Przypadek pierwszy – Poznań 

  Tam się wszystko zaczęło. W Poznaniu, na ulicy Kantaka. We wspaniałym sąsiedztwie Jonasza Kofty, który napisał: 

  Największym artystą
  Jest przypadek
  Gdy rzeczywistość
  Bije cię w zadek 

  I dnia pewnego urodził się tam Paweł Kuzora, w roku Pańskim 1960 i chciał ... zostać poetą... 

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 132

  Na drugim brzegu chmur

  czyli słów kilka o Annie Pituch-Noworolskiej
   

  Czy jesteście gotowi na spotkanie ze śmiercią? Czy macie na tyle siły, hartu ducha i odwagi, aby śmierci, tak po prostu, spojrzeć głęboko w oczy, aby z Nią hardo popertraktować, powadzić się, pospierać i powojować, już nawet nie o duszę, ale choćby i o samo życie? Czy stać was na to?
   

  A co, jeżeli byłaby to śmierć niewinnego dziecka? O, tutaj, wydaje się, wchodzimy o stopień wyżej. A co, jeżeli jest się wtedy... kobietą, wrażliwą i zdolną poetką, pisarką, literatką i artystką? Co wtedy? Może wtedy będzie łatwiej? Na pewno nie.

  • Kategoria: Felietony i komentarze
  • Odsłony: 177

   Muzeum Rodu Estreicherów

  Polska jest jedyną rzeczą na której mi naprawdę zależy, kultura polska na całym terytorium państwowym polskim jest mi najcenniejsza, bo wiem, że istnieją narody bez terytorium, bez języka, bez państwa, ale nie przetrwają narody bez kultury” (Karol Estreicher junior)

Strona 1 z 9