związek z wieloletnimi tradycjami

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 814

  ZAPROSZENIE

  Krakowski Oddział
  Związku Literatów Polskich
  ma zaszczyt zaprosić na

  SPOTKANIE OPŁATKOWE

  oraz promocję 10. numeru

  LITERATA KRAKOWSKIEGO

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 987

  Noworoczny koncert Polska – Ukraina w Filharmonii Lwowskiej zgromadził nadkomplet publiczności, która entuzjastycznie przyjęła trzygodzinny program.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1678

  Literat Krakowski

  Dnia 12 grudnia 2013 roku w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” odbyła się promocja podwójnego numeru (5/6) „Literata Krakowskiego”, cyklicznej publikacji Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Obszerny tom, liczący 344 strony, zawiera prozatorskie teksty za rok 2012 i 2013. Są w nim fragmenty powieści, opowiadania, bajki, miniatury, trawestacje i parafrazy.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1343

  Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich zaprasza na dyskusję panelową w ramach 17. Targów Książki w Krakowie.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1293

  Zaproszenie na III Literackie Posiady „U Szymborskiej”.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1463

  Foto: Mieczysław Kaczmarczyk

  „Astoria” w Zakopanem. Położony w urokliwej okolicy, przy cichej uliczce prowadzącej do Doliny Białego, Dom Pracy Twórczej Literatów. Znają go doskonale ludzie kultury i sztuki. Szczególnie zaś – literaci. Tutaj Wisława Szymborskaw 1996 roku dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Nic więc dziwnego, że prezes Kieleckiego Oddziału ZLP Stanisław Nyczajwłaśnie w tym miejscu, w imieniu Prezydium Zarządu Głównego ZLP, zorganizował I Posiady Literackie u Szymborskiej (inne niż odbywane w Zakopanem od wielu lat posiady góralskie przy ul. Kościuszki). Zapowiadał je już podczas gościnnego pobytu 20 lutego 2013 roku w krakowskiej siedzibie ZLP przy ul. Szerokiej 12. Zaprosił wówczas naszych członków do uczestnictwa w zakopiańskiej biesiadzie poetyckiej. Z zaproszenia mogli skorzystać również literaci innych oddziałów, wszak anons o majowej imprezie w stolicy Tatr ukazał się na warszawskiej stronie ZLP.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1555

  Na zaproszenie Zarządu Krakowskiego Oddziału ZLP, w wyjątkowo śnieżny wieczór, przybyli do Krakowa literaci zrzeszeni w Kieleckim Oddziale ZLP w osobach prezesa Stanisława Nyczaja i znakomitych poetów: Elżbiety Musiał i Benedykta Kozieła. Inauguracyjne spotkanie odbyło się dnia 20 lutego 2013 roku w Piwnicy Literackiej Hotelu Rubinstein na Krakowskim Kazimierzu przy ul. Szerokiej 12. Gości powitała Prezes naszego Oddziału Magdalena Węgrzynowicz-Plichta oraz krakowscy literaci i sympatycy poezji. Stanisław Nyczaj, pełniący od 1996 roku funkcję prezesa Kieleckiego Oddziału ZLP, przedstawił szerokie spektrum działań świętokrzyskich twórców. Zaprezentował najnowszy, jubileuszowy numer „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Regionalno-ogólnopolski periodyk pod red. Stanisława Nyczaja, nagrodzony przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, z uwagi na kłopoty finansowe ukazał się z dużym opóźnieniem (dodam, iż zawartość numeru 1-4 (35-38) została omówiona przez Zdzisława Antolskiego w „Donosach Kulturalnych z Kielc” na portalu literackim Pisarze.pl).

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1729

  Magdalena Węgrzynowicz-Plichta

  W zabytkowej siedzibie Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w Rubinstein Residence przy ul. Szerokiej 12 dnia 30 stycznia 2013 r. odbył się dzięki Mecenatowi Państwa Marzeny i Krzysztofa Pierścionków pierwszy w tym roku kalendarzowym Wieczór Literacki na Kazimierzu. Tym razem w nastrojowym wnętrzu przy świetle świec swoją poezję prezentowała Prezes KO ZLP Magdalena Węgrzynowicz-Plichta. Przed melorecytacjami, w wykonaniu Autorki i zaprzyjaźnionej poetki Renty Batko, słowo krytyczne wygłosił dr Dariusz Piotr Klimczak.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1663

  Anna Pituch-Noworolska, Magdalena Węgrzynowicz-Plichta i Irena Kaczmarczyk

  foto: Andrzej Walter

  „Istnieję po to, by czytać książki” – Clare Morrall
  Zacytowane słowa brytyjskiej pisarki stały się hasłem przewodnim tegorocznej 16. edycji Targów Książki, która miała miejsce w Krakowie w dniach 25 – 28 października 2012r.
  Krakowski Oddział Związku Literatów Polskich po raz drugi zaznaczył swoją obecność na Targach. Pomimo niesprzyjającej pogody (deszcz, śnieg) ponad 34 tysiące osób odwiedziło halę przy ul. Centralnej, która stała się za ciasnym obiektem do swobodnego poruszania się wśród wystawienniczych stoisk. Dlatego z wielką radością miłośnicy książek przyjęli informację z ust komisarza Targów pani Katarzyny Popieluch-Kmiecik, iż w 2014 roku zostanie oddany do użytku nowy obiekt kongresowo- targowy na terenie Prefabetu, gdzie odbywać się będzie to najważniejsze wydarzenie z branży wydawniczej.

  • Kategoria: Kraków
  • Odsłony: 1886

  II KRAKOWSKA NOC POEZJI „Lato schowało się w szafie”
  „Myślę, że my wszyscy tęsknimy za prawdziwymi słowami, które coś znaczą, tłumaczą świat. Dlatego mówię: niech żyją poeci, niech żyje poezja” – Anna Dymna, 349. Salon Poezji.
  Tej NOCY z 7/8 września dużo w Krakowie się działo! Na miasto zewsząd sfruwały słowa, strofy, nuty, które rozpoetyzowały nie tylko czarowne zakątki Starego Miasta, ale i dworki, i wille na jego obrzeżach. Na pewno też w prywatnych salonikach czytano wiersze w gronie przyjaciół czy w zupełnym wyobcowaniu przy świecy a nawet przy blasku księżyca. Tak, tak, można było zafundować sobie taki seans. Bo niezwykła NOC POEZJI w Mieście Noblistów jest tylko jeden raz w roku. Jej pierwsza edycja odbyła się niespełna 12 miesięcy temu. Władze Królewskiego Grodu dostrzegły literackie potrzeby mieszkańców i oprócz Nocy Muzeów, Nocy Teatrów, Nocy Jazzu, Nocy Sakralnej wpisano w cykl obcowania krakowian ze sztuką przez duże „S”- NOC POEZJI.

Strona 1 z 4