związek z wieloletnimi tradycjami

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 102

     bez tytulub1

     Ósmy numer „Przypływu” otwiera kolejna, piąta już część lisowskich bajd Jana Cichockiego opatrzonych wspólnym tytułem „Drapidupa i Sikutek”. I jest to, jak zwykło się mówić, mocne otwarcie, w co na pewno nie wątpią ci, którzy znają wcześniejsze części gawędy, a nowi czytelnicy mogą potwierdzić przyciągnięci zapowiedzią z poprzedniego numeru: Witold Gombrowicz!

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 97

    Pasja według Fryckowskiego

    Nie napisać o tym tomie to grzech. Grzech prawie śmiertelny.

     Napisać o nim jest jednak z drugiej strony ciężko, bardzo ciężko, tym ciężarem bólu serca po lekturze, ciężarem wstrząsu anafilaktycznego po tej właśnie lekturze, ten trud jest niesłychanie bolesny, aż przenikający ciało i duszę na wskroś, bo jest to tom, mówiąc bardzo oględnie: wstrząsający, upokarzający, przejmujący i wyniszczający. Jest dosadnie naturalistyczny, ale poprzez to, poprzez tę plastyczność kompletnego ludzkiego dna, przenika się w nim niejako mimowolnie wirtuozeria wręcz użytych metafor przez świetnego, fenomenalnego poetę i jest ten zabieg swego rodzaju namiastką zmartwychwstania, którego de facto w tym tomie nie znajdziecie. Tom kończy się bowiem źle, kończy się śmiercią, brakiem nadziei, prostotą samego końca, a wtedy nagle zapytacie, a gdzie światło, gdzie raj, gdzie pusty grób, gdzie … Zmartwychwstanie. No cóż… Nie ma. I nie będzie, chociaż?!...

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 87

    Marek Wawrzkiewicz - „Nie do zapomnienia / Z drugiej szuflady”


    Marek Wawrzkiewcz skończył niedawno 85 lat i być może, z tej między innymi okazji pootwierał na oścież swoje szuflady.

     To nie jest człowiek wylewny. To nie jest człowiek kameleon, otwarty zawsze i wszędzie, kompatybilny z okolicznościami. Nie rzuca słów na wiatr, ale też nie kłuje słowem bez namysłu, nie rani nim, nie emanuje nadrzędnością swojego poglądu, nie musi być pierwszy wśród równych i równiejszych i nie musi być Noblistą swojej mądrości ponad mądrości już okrzepłe, ugruntowane i stabilne. To nie jest żaden rewolucjonista, buntownik, brawurowy, waleczny Che Guevara, ani też przewidywalny, obliczalny, do bólu wyrachowany i nad wyraz przebiegły salonowy lis.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 86

    Szaniec bez kamieni

     
    Każdego ranka budzimy się w milczeniu. Pytamy samych siebie o wszystko, co istnieje od początku i sto tysięcy lat później, po okropnościach wojen piszemy na skrawkach papieru i w atmosferze resztek zwątpienia, w obliczu zgniłej rzeczywistości i coraz silniej rdzewiejących ciał. Poszukujemy zaginionej duchowości na pustyni współczesności. Nocami rozgrzewamy się wewnętrznym ogniem weny, aby za dnia pozbywać się resztek nadziei. I tak wędrujemy po skłóconej Polsce, przystajemy obok przydrożnych drogowskazów, szukamy w przeróżnych tekstach minionych potęg, dzielimy też z literackimi braćmi smutny los poetów, bo tak sobie życiu wybraliśmy, bo tak postanowiliśmy, bo na to nas skazano, z tej strony nadeszło przeznaczenie. Los poety w tym świecie, w świecie, w którym poezja stała się niepotrzebnym wytryskiem wygasłych wulkanów, w którym stała się śmiechu wartym buntem wobec hedonizmu i użycia, w którym na poezję jest po prostu brak czasu.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 140

    Uroczystości pogrzebowe odbędą się przy Bramie Cmentarza Solipse przy ul. Ryżowej w Warszawie-Ursusie we wtorek 14 czerwca 2022 r. o godz. 12.

    zegnamy zulinskiego

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 136

    Nowości z oddziału olsztyńskiego

    bartoszyce kmpl1

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 159

    foto tablica 15 05 2022 krakowa

    awa 7287a

    Legendarny Dom Literatów w Krakowie doczekał się uhonorowania. Dzięki zaangażowaniu, pasji i determinacji naszego Kolegi, profesora Waldemara Hładkiego, prezesa Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, 15 maja 2022 przy ulicy Krupniczej 22 odsłonięto dwie tablice upamiętniające życie literackie tamtego czasu, czasu trudnego, traumatycznego, powojennego. Kogóż Dom Literatów nie gościł? Sama śmietanka polskiej literatury. Warto wspomnieć...

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 150

    Sejm RP ustanowił rok bieżący rokiem Marii Konopnickiej.

    konopnickaa

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 142

    Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

    zapraszamy na spotkanie z Małgą Kubiak

    - 25 maja 2022 r.

    godz. 18-ta

    w Domu Literatury

    przy Krakowskim Przedmieściu 87/89

    w Warszawie.

     

    Pozdrawiamy.

    Zarząd OW ZLP

    kubiakm1

     

     

     

     

     

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłony: 179

    "Szanowni Państwo,

    w dniu 1 maja 2022 odszedł w wieku 82 lat nasz wspaniały tata i dziadek.

    Informujemy, że msza święta za śp. Aleksandra Nawrockiego odprawiona zostanie dnia 9 maja 2022 roku o godzinie 12.30

    w kościele św. Augustyna, ul. Nowolipki 18,

    po czym nastąpi odprowadzenie na Cmentarz Wojskowy na Powązkach do grobu rodzinnego."

    nawrocki pozegnanie

    Taka -smutna - informacja dotarła do nas.

    Żegnamy naszego Kolegę z bólem. Tak wiele dobrego czynił dla nas, wspierany przez swoją ukochaną Żonę Basię.

    Łączył za pośrednictwem Poezji-dzisiaj, Światowego Dnia Poezji, Festiwalu Poezji Słowiańskiej... z poezją całego świata.

    Wspierał w podążaniu za naszą literacką wrażliwością.

    Rozmawialiśmy szeroko, szeroko... tematycznie i emocjonalnie. Zawsze zachowując odpowiedni dystans do odczytu społecznego i prywatności odczuć.

Strona 1 z 17