związek z wieloletnimi tradycjami

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 39

    bryll 1 fot. piotr kamionka 300x196

    foto Piotr Kamionka

                                 Jeden z największych

     Niemal dokładnie w osiemdziesiątą dziewiątą rocznicę urodzin odszedł Ernest Bryll. Pozostawił olbrzymi dorobek twórczy: kilkadziesiąt tomów wierszy, kilkanaście książek prozatorskich, kilkanaście sztuk teatralnych, dziesiątki tekstów piosenek, które nucimy nie wiedząc, kto był ich autorem. W komunikatach o Jego śmierci pisze się lakonicznie: poeta i pisarz. A przecież Jego „Rzecz listopadowa” na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych była grana w niemal wszystkich polskich teatrach, „Na szkle malowane” doczekało się równie licznych inscenizacji na polskich i zagranicznych scenach, „Kolęda nocka” i „Wieczornik” były tak samo popularne. Poeta, prozaik, dramaturg. Literacki autorytet, pisarz wielkiej wiedzy i wielkiego umysłu.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 42

    bryll

    Z żalem przyjęliśmy do wiadomości, że kultura polska straciła znanego powszechnie twórcę, odznaczonego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

    Ernest Włodzimierz Bryll urodził się 1 marca 1935 w Warszawie, zmarł 16 marca 2024 tamże. Był polskim poetą, pisarzem, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem, tłumaczem i krytykiem filmowym, także dyplomatą.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 64

    Zarząd Główny i Oddział Warszawski Związku Literatów Polskich

    uprzejmie zapraszają na uroczysty wieczór

    KRAKÓW W WARSZAWSKIM DOMU LITERATURY

    krakow horz1

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 78

    Koleżanki i Koledzy,

    Zapraszamy naszych członków do Domu Literatury  w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 87/89

    w dniu 13 marca o g. 17 (sala nr 2)

    na czytanie nowych wierszy, a nawet fragmentów prozy.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 1112

    Maria Duszka

    CZTERY ŚCIANY WIERSZA POD WIELKIM DACHEM NIEBA

    maria duszka andrzejjaneczko z zespolu trzeci oddech kaczuchy i piotr spottek w lodzkim domu literatury

    Maria Duszka, Andrzej Janeczko z zespołu Trzeci Oddech Kaczuchy i Piotr Spottek w łódzkim Domu Literatury.

          Piotr Spottek pochodzi z północnej Wielkopolski. Urodził się w Złotowie, wychował w pobliskim Zakrzewie. W 1982 r. rozpoczął naukę w liceum w Wieliczce,  a w 1986 r. studia na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Podczas kiedy ja słuchałam do zdarcia płyt i kaset Ewy Demarczyk, Leszka Długosza i Marka Grechuty, Piotr miał to szczęście, że już jako 15-latek został bywalcem Piwnicy pod Baranami. A wprowadził go tam sam Leszek Długosz.

       Jestem poetką, ale uważam, że połączenie pięknego słowa z muzyką „to jest dopiero coś”. Kilkanaście lat temu myślałam nawet o tym, aby robić audycję z poezją śpiewaną w sieradzkim Naszym Radiu. Potem jednak sobie to wyperswadowałam, bo uznałam, że mam wystarczająco dużo pracy.

       A tymczasem Piotr Spottek podobną audycję tworzył już (z przerwami) od 1993 r. Zaczynał w jarocińskim Ja – Radiu. Potem było gnieźnieńskie Radio Plus, zielonogórskie Radio Zachód, a od 2016 r. wrocławskie Radio Muzyczna Cyganeria. Rozgłośnie się zmieniały, ale tytuł audycji był ten sam: Pod Wielkim Dachem Nieba. Kiedy Piotr w czerwcu 2017 r. przyjechał  do Sieradza, aby zrobić wywiad ze mną i kolegą należącym do Koła Literackiego „Anima”, znaleźliśmy wiele wspólnych tematów. Przegadaliśmy kilka wieczorów i Piotr… pozostał u mnie. Audycja sama trafiła pod mój dach. I odtąd tworzymy ją razem.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 70

     Zapraszamy na spotkanie autorskie z Krystyną Konecką

    plakat krystyna konecka sroda literacka 6 marca 2024. plakata1

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 102

    trzecie zdjecie3

    Delegacja Związku Literatów Polskich Oddział Kielce. Od lewej: Lidia- Jędrocha Kubicka, Beata Kępińska, Władysława Szproch, Anna Zielińska-Brudek, ( w środku burmistrz ), Teresa Opoka, Grzegorz Rak, Anna Błachucka.

    Literacko- historyczny wieczór w Małogoszczu

     „Pokolenie, do którego należałem, spełniło swoją misję dziejową. (…) Daj Boże, aby krew, którą w latach 1861-1864 zbroczyła się ziemia polska, była krwią ostatnią rzuconą na szalę odkupienia.”

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 271

    Ponad 50. lat w kulturze

    fanaberia plakat moj

    Jak z bata strzelił.

    Kazimierz Kochański „przyznał się” na spotkaniu w Galerii Sztuki "FANABERIA" w Grójcu „do czynnego udziału” w kulturze swojego miasta.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 112

    Koleżanki i Koledzy,

    Startujemy z przygotowaniem tegorocznej Antologii. W załączniku znajdziecie potrzebne informacje regulaminowe..

    Zapraszamy serdecznie

    Grzegorz Trochimczuk

    Prezes OW ZLP

     logo zlp

    ANTOLOGIA

    WARSZAWSKIEJ JESIENI POEZJI 2024

    (założenia projektowe i regulamin)

    Antologii WJP 2014 zawierać będzie nowe utwory poetyckie członków ZLP, którzy nadeślą je bezpośrednio na adres Oddziału Warszawskiego ZLP e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r.

    • Kategoria: Aktualności
    • Odsłon: 370

    cichockia1

    Ile świat potrzebuje od nas słów ?

    Zbyt mocnymi ciosami uderza w moją osobistą  i literacką rzeczywistość ostatnimi czasy okrutny  los...Niespełna dwa  lata temu przyszło  mi  żegnać Stanisława Nyczaja,  w  grudniu ubiegłego roku Zdzisława  Antolskiego,  a dzisiaj- 3 lutego, czarne klawisze mojego komputera wybijają kolejne, bolesne pożegnanie...

Strona 1 z 26