związek z wieloletnimi tradycjami

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 358

  Marek Wawrzkiewicz gościem 48. Warszawskiej Jesieni Poezji w Grójcu

  W piątek 25 października w Grójcu gościł Marek Wawrzkiewicz. Jego wieczór autorski był częścią Projektu Grójeckiego 48. Warszawskiej Jesieni Poezji. Z grójecką publicznością spotkało się już wielu twórców krajowych i zagranicznych. Wydarzenia tego rodzaju stały się tradycją w naszym mieście. Od lat rozwijamy umiejętność odczytywania różnorodności w sztuce poetyckiej, więc porozumienie między autorami i ich czytelnikami jest na najwyższym poziomie. Szczycimy się 40 leciem grójeckich Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich "O Laur Jabłoni". Tym razem świętowaliśmy również wigilię 100 rocznicy powstania Związku Literatów Polskich.
  Artyzm poetycki Marka Wawrzkiewicza, wspierany przedniej jakości anegdotami o środowisku literackim, ubogacały muzyczne propozycje naszego rodzimego barda Darka Rączki. Nasza wspólna radość utrwalona została przez miejscowe redakcje, a także przez Mazowiecką TV - jej materiał dostępny jest na YouTubie.

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 398

  Przedstawiamy Państwu Protokół Kapituły Nagrody im. J. Słowackiego i im. J. Iwaszkiewicza

 • 48. Warszawska Jesień Poezji 

  Już 48. raz Warszawski Oddział Związku Literatów Polskich zorganizował Warszawską Jesień Poezji, która co prawda, z uwagi na brak finansów, z roku na rok uszczupla grono zaproszonych uczestników, ale Organizatorzy starają się opracować harmonogram wydarzeń tak, aby ten Festiwal Poezji zaznaczył się w stołecznych i podwarszawskich szkołach (lekcje poetyckie), na ulicach Warszawy (wywiady przeprowadzane przez członków Oddziału) oraz na spotkaniach autorskich w atrakcyjnych miejscach stolicy i Mazowsza. Główne uroczystości literacko - artystyczne trwają zazwyczaj trzy dni i odbywają się w Auli Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zagląda do okien Kolumna Zygmunta, ale też mają miejsce w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, w zaprzyjaźnionym Domu Księgarza w Rynku Starego Miasta czy klimatycznej Galerii „Szuflada”na Pradze. W tym roku współorganizatorem Jesieni była Unia Polskich Pisarzy Lekarzy, której prezes Waldemar Hładki jest członkiem Warszawskiego Oddziału ZLP.

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 525

  Turniej Jednego Wiersza dla zrzeszonych i niezrzeszonych.

  REGULAMIN TURNIEJU JEDNEGO WIERSZA
  47. Warszawskiej Jesieni Poezji

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 582

  1 – 31 października Warszawska Jesień Poezji w Grójcu
  8 – 12 października – lekcje poetyckie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Warszawie i na Mazowszu

  12 października (piątek)
  Dom Literatury – godz. 16.00 inauguracja 47 Warszawskiej Jesieni Poezji
  prowadzenie Marek Wawrzkiewicz
  Wręczenie nagród im. Juliusza Słowackiego i Jarosława Iwaszkiewicza
  Koncert poetycko – muzyczny poświecony Mazowszu
  godz. 18.00 Wieczór laureatów nagród im. Juliusza Słowackiego i Jarosława Iwaszkiewicza
  prowadzenie Marek Wawrzkiewicz i Zbigniew Milewski
  godz. 20.00 Noc poetów połączona z promocją Antologii 47 Warszawskiej Jesieni Poezji
  „... i Wisła świeci jak latarnia”
  prowadzenie Ewa Zelenay i Grzegorz Trochimczuk

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 288

  Antologia 47 Warszawskiej Jesieni Poezji

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 659

  NAGRODA LITERACKA IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO
  REGULAMIN NAGRODY IMIENIA JULIUSZA SŁOWACKIEGO

  Dla podniesienia społecznej rangi współczesnej poezji polskiej Związek Literatów Polskich ustanawia Nagrodę Literacką Imienia Juliusza Słowackiego przyznawaną twórcom za wybitną twórczość poetycką

  1.
  Nagroda przyznawana jest przez Związek Literatów Polskich Oddział Warszawski za wybitną, długoletnią twórczość poetycką lub dramaturgiczną – tzn. za dokonania w rodzajach literackich, które uprawiał jej Patron.

  2.
  Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać w formie pisemnej wraz z podaniem uzasadnienia członkowie ZLP, oddziały terenowe ZLP oraz laureaci poprzednich edycji.

  3.
  Wyboru laureata Nagrody dokonuje Kapituła Nagrody, której skład ogłasza każdorazowo Oddział Warszawski ZLP. Do Kapituły mogą być powołani przedstawiciele instytucji i organizacji działających na rzecz kultury oraz przedstawiciel Fundatorów Nagrody. Kapituła ustala zasady wyboru osób nominowanych i laureata Nagrody.

  • Kategoria: Warszawska Jesień Poezji
  • Odsłony: 1224

  CZWARTEK – 8 PAŹDZIERNIKA 2015
  Godz. 9:00 – 13:00 Lekcje poetyckie w szkołach, wieczory autorskie w bibliotekach, domach kultury i klubach Warszawy i Mazowsza (m.in. w Żyrardowie i Piastowie).
  Godz. 17:00 Aula Domu Literatury: Wieczór Świętokrzyski – prezentacja poetów Oddziału Kieleckiego (prowadzi Stanisław Nyczaj).
  Godz. 18:00 – 21:00 Pasta – wieczór impulsjonistów (prowadzi Ewa Zelenay).
  Godz. 17:00 Klub Księgarza „Haiku angielskie czy japońskie” (prowadzi Andrzej Tchórzewski).
  Godz. 17:00 Batida (Plac Konstytucji) – spotkanie zbiorowe poetów (prowadzi Rena Marciniak).
  W programie:
  - z wernisażem obrazów Grażyny Sybirskiej-Wilk „Jesienne anioły”
  - spotkanie ze Zbigniewem Milewskim, Andrzejem Gnarowskim, Leszkiem Żulińskim i Pawłem Kubiakiem, Bogdanem Chorążakiem.
  - poezja śpiewana w wykonaniu aktorek scen warszawskich
  - wręczenie nagrody miesięcznika „Czwarty Wymiar” za tomik poetycki
  Godz. 19:00 Warszawska Jesień Poezji: - Re: Generacja: Jarosław Jabrzemski vs. Dawid Staszczyk.
  Miejsce: Lokal Za Kulisami – Muszla Koncertowa w Parku Praskim
  Spotkanie autorskie i dyskusja z poetami 2 różnych pokoleń. Spotkanie poprowadzi: Paweł Łęczuk Po spotkaniu TJW z nagrodą 400 zł ufundowaną przez ZLP.
  Godz. 19:20 Wieczór filmowy w Centrum Konferencyjnym Hotelu Best Western ul. Poleczki 40A – Ursynów (Film „Mława Sztetele” ilustruje prezentację teatralno-poetycko-malarską, zrealizowaną we współpracy z ludnością i instytucjami miasta Mława. Unikalność projektu dotyczącego tradycji kultury Żydów Mazowsza, leży w tym, iż projekt w całości powstał i został zrealizowany bez jakiejkolwiek inspiracji bądź udziału środowiska żydowskiego, potwierdzając przetrwanie dorobku kulturowego Żydów mazowieckich jako elementu współczesnej kultury małych miast Mazowsza (prowadzi Bohdan Wasilewski).
  Godz. 19:20 – Powitanie gości kieliszkiem wina z Wzgórz Golan, lub soft-drink (wprowadzenie, Bohdan Wasilewski, Joanna Rodowicz – 15 minut).
  Godz. 19:35 – prezentacja na 200 calowym ekranie filmu „Mława Sztetele” (33 min.).
  Godz. 20:00 – kolacja we własnym zakresie w Restauracji Hotelu Best Western, z możliwością wyboru dania kuchni żydowskiej. Rezerwacje z wyprzedzeniem – koszt kolacji 59 zł, ograniczona możliwość decyzji w trakcie imprezy.
  Lokalizacja – Centrum Konferencyjne Hotelu Best Western, Poleczki 40A, Warszawa (dojazd metrem do stacji Wilanowska, dalej 4 przystanki dwoma autobusami).

 • To była już 43. Warszawska Jesień Poezji, do której i tym razem warto dopisać przymiotnik „międzynarodowa”. Zgromadziła bowiem nie tylko poetów z całej Polski, ale i zagranicznych. Tę edycję postrzegam jako kameralną, jeśli porównamy ją z poprzednimi. W ubiegłorocznych liczebność literackiej gromadki była imponująca, dochodziła nawet do 120 poetów. W tym roku było nas zaledwie 50 osób, zaledwie – gdy do podsumowań wprzęgniemy bezduszną statystykę. Ale słowo „zaledwie” łatwo daje się zamienić na „aż”. Wystarczy tylko spojrzeć na naszą sztandarową imprezę przez pryzmat finansów. Niestety, sponsorów rokrocznie ubywa, a pieniędzy przydzielanych nam z wniosków jest coraz mniej. I z tego punktu widzenia minioną Jesień właściwie uważam za jakiś cud.

Strona 1 z 5