Anna Kajtochowa

19 marca 2011 r. w Krakowie zmarła Anna Kajtochowa - poetka, powieściopisarka, dziennikarka (ur. 21.07.1928 w Brzozowie). Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13.40 w dniu. 28.03.2011 r. w kaplicy na Cmentarzu Rakowieckim w Krakowie.

Anna Kajtochowa była żoną dra Jacka Kajtocha, krytyka literackiego i eseisty, matką dra Wojciecha Kajtocha – wybitnego krakowskiego prasoznawcy. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała jako dziennikarka na łamach "Gazety Krakowskiej" w 1949 r. Jej debiutem książkowym była opublikowana w 1982 r. powieść "Babcia". Rok później ukazał się pierwszy tom wierszy "Sytuacje". Członkini grupy literackiej "Nadskawie" (1981-1988). Do roku 2009 opublikowała 21 książek (w tym 2 powieści). Ponadto opracowała, opatrzyła przedmową lub posłowiem kilkadziesiąt książek, głównie poetyckich.
W 1997 r. ukazała się autoryzowana biografia poetki "Wędrówki o świcie: opowieść o Annie Kajtochowej" autorstwa Eryka Ostrowskiego.
Była członkinią Związku Literatów Polskich oraz honorową członkinią Polish American Poets Academy (USA). Odznaczona (2008) odznaką "Honoris Gratia" w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców.

Wiersze Anny Kajtochowej

Więcej o Annie Kajtochowej:
Maria Duszka: Należała do tych ludzi, którzy czynią ten świat lepszym
Andrzej Dębkowski: Po prostu wielka dama
Irena Kaczmarczyk: Ręce
Magdalena Węgrzynowicz-Plichta: Wspomnienie o Annie Kajtochowej
Ewa Zelenay: Kiedy przyjaciele odchodzą - czyli list do Anny