związek z wieloletnimi tradycjami

Małgorzata Pietrzak

Małgorzata Pietrzak – poetka, uprawia także krytykę literacką. Obecnie studentka pedagogiki na WSHE we Włocławku . Ur. w 1970 roku w Lubrańcu na Kujawach. Wiersze zaczęła pisać jeszcze w szkole podstawowej, ale zadebiutowała na łamach dwumiesięcznika „Nasze Sprawy” w 2000 roku, a w 2001 roku w „Gazecie Kujawskiej”.
Publikowała swoje utwory w prasie lokalnej i regionalnej między innymi w „Powiatowym ABC”, „Kronice Radziejowskiej”, „Radziejowianinie”, „Wsi Kujawsko-Pomorskiej”, „Głosie Lubrańca”, „Echu Piotrkowa”, „Kujawach”, „Życiu Włocławka”, „Kurierze Bankowym”, „Kronice Rypińskiej”, „Głosie Wielkopolski”, „Koninianie”, „Refugium”, a także w prasie ogólnopolskiej: bydgoskim „Akancie” i „Temacie”, „Poezji Dzisiaj” w Warszawie, płockim czasopiśmie „Znaj”, łódzkiej „Gazecie Kulturalnej”, „Tygodniku Ciechanowskim”, „Poboczach”, „Własnym Głosem”, „Szafa” i „Obok” . Jej wiersze znalazły się w antologii „Skarbnica współczesnych poetów”, almanachach „Twórcy regionu 4,5,6,7 i 8” (Włocławek) , „Byłem z poezją na Kujawach” (Radziejów), almanachu ogólnopolskim „A duch wieje kędy chce” (Lublin), w książkach pokonkursowych : „Strofy z szuflady” (Choszczno), „W objęciach dobra” (Krośnice), „Z poezją do Unii Europejskiej” (Białaczów), „Odblaski nocy”(Chojnice), „Dom nasz czy ulica...” (Bydgoszcz), „Od serca na grzech chorego” (Wieleń-Poznań), Człowiek i czas” (Kraków), „Człowiek i człowiek” (Kraków), „Wiersze wybrane” (Rypin), „Kujawskie czakramy” (Kruszwica), „Echa z wody” (Kruszwica), „Ślady dotyku” (Kruszwica), „Od rajskiego ogrodu do dzisiaj” (Barcin), „Pieśń dębu przy świecach sosen” (Barcin), „Milowy słup” (Konin 2008, 2009), „O Złoty Klucz Ciechanowskiego Ratusza” (Ciechanów 2009), „”O Rubinową Hortensję” (Piotrków Trybunalski 2009), „Zaczarowane pióro poezji i prozy” (Aleksandrów Kujawski) i „XVI Wybór wierszy poezji religijnej”(Ludźmierz). Prezentowała swoją twórczość na antenie radia „ W „ i „Gra”, telewizji regionalnej CV24 we Włocławku, a także na Festiwalach Sztuk „Rejs 2007” w Lubostroniu i „Rejs 2008” w Ostromecku.
Laureatka kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich i poetyckich między innymi: w Choszcznie, Radziejowie, Szczecinie, Radomiu, Krośnicach, Białaczowie, Chojnicach, Bydgoszczy, Kruszwicy, Łącku, Płocku, Świeciu, Rypinie, Ciechanowie, Barcinie, Włocławku, Nowym Sączu, Ludźmierzu, Wieleniu koło Poznania, Ostrzeszowie, Aleksandrowie Kujawskim, Piotrkowie Trybunalskim i Koninie. We Włocławku, pod auspicjami NKL, wydała następujące zbiory wierszy: „Serce pełne deszczu” (2001), „Wiosna spełnionych marzeń” (2002), „Nim siebie odnajdę” (2002), „Między ziemią a niebem” (2003), „Świat taki piękny”(2004), „Zbieram rosę z traw kujawskich” (2005) i „Pieśni kujawskich drzew i pól” (2008). W „Bibliotece Tematu” wydała zbiór wierszy „Wstęga Mőbiusa” (Bydgoszcz 2008). Współpracuje jako redaktor z kwartalnikami literackimi „SZAFA” i „OBOK” oraz z powiatową gazetą internetową. Pisze również prozę i testy do piosenek. Zajmuje się także promowaniem środowisk twórczych w Lubrańcu. Członkini Związku Literatów Polskich w Warszawie, członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział w Płocku, należy także do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Obdarzona bogatą wyobraźnią i niezwykłą wrażliwością poetycką oraz intuicją pisze o Kujawach, o miłości, o wierze, o nadziei, o krzywdzie i pięknie.

  • Kategoria: Małgorzata Pietrzak
  • Odsłon: 10962

  Smucą mnie twoje
  milczące
  dłonie

  złożone do modlitwy
  schowane w kieszeniach
  zastygłe na kolanach

  • Kategoria: Małgorzata Pietrzak
  • Odsłon: 11057

  Wszystkie jesteśmy Ewy
  w niszy żeber Adama
  szukamy swojego Boga

  składamy dłonie do modlitwy
  rozkładamy nogi
  rodzimy dzieci
  i wypuszczamy na świat
  jak latawce
  wierząc że po nitkach losu
  jak po pępowinie
  wrócą
  pod matczyne serca