48. Warszawska Jesień Poezji 

Już 48. raz Warszawski Oddział Związku Literatów Polskich zorganizował Warszawską Jesień Poezji, która co prawda, z uwagi na brak finansów, z roku na rok uszczupla grono zaproszonych uczestników, ale Organizatorzy starają się opracować harmonogram wydarzeń tak, aby ten Festiwal Poezji zaznaczył się w stołecznych i podwarszawskich szkołach (lekcje poetyckie), na ulicach Warszawy (wywiady przeprowadzane przez członków Oddziału) oraz na spotkaniach autorskich w atrakcyjnych miejscach stolicy i Mazowsza. Główne uroczystości literacko - artystyczne trwają zazwyczaj trzy dni i odbywają się w Auli Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu, gdzie zagląda do okien Kolumna Zygmunta, ale też mają miejsce w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, w zaprzyjaźnionym Domu Księgarza w Rynku Starego Miasta czy klimatycznej Galerii „Szuflada”na Pradze. W tym roku współorganizatorem Jesieni była Unia Polskich Pisarzy Lekarzy, której prezes Waldemar Hładki jest członkiem Warszawskiego Oddziału ZLP.

WJP zainaugurował utwór Chopina wykonany przez absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej Marcina Mazurka oraz montaż poetycki: „Wiersze o poezji” wg wyboru prezesa Zarządu Głównego ZLP Marka Wawrzkiewicza. Warszawscy aktorzy: Andrzej Ferenc i Krzysztof Gosztyła zaprezentowali utwory wyjątkowych poetów: Szymborskiej, Miłosza, Różewicza, Baczyńskiego, Gałczyńskiego, Grochowiaka, rozpoczynając od wiersza Juliana Tuwima „Nasza mądrość”. Marek Wawrzkiewicz podczas powitania wspomniał o pomysłodawcy utworzenia Warszawskiej Jesieni Poezji Lesławie Bartelskim - krytyku literackim, autorze ponad 50. pozycji wydawniczych. Aldona Borowicz (prezes Warszawskiego Oddziału ZLP) również nawiązała do początków WJP i złożyła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Święta Poezji.
Po oficjalnym powitaniu, jak w każdym roku, przystąpiono do wręczenia Nagród Literackich.
Laureatem Nagrody Literackiej im. J. Słowackiego za całokształt twórczości i krytykę literacką został Stefan Jurkowski. Taką samą okolicznościową statuetkę odebrali z rąk prezesa Zarządu Głównego laureaci Nagrody im J. Iwaszkiewicza - warszawski poeta, eseista, krytyk literacki i tłumacz literatury obcej - Andrzej Tchórzewski oraz poeta, prezes Wrocławskiego Oddziału Kazimierz Burnat, który zasłużył się w promocji i upowszechnianiu literatury współczesnej.
Miłym akcentem było wręczenie odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” najmłodszej w historii odznaczanych poetów Annie Marii Musz.
Po literackim obiedzie, w Auli Domu Literatury odbył się recital Joanny Rawik „Warszawa, wojna i pokój”, która przy akompaniamencie Marcina Mazurka wyśpiewała kilkanaście żołnierskich piosenek. Sentymentalny nastrój korespondował z dobiegającym z Placu Zamkowego gwarem spacerowiczów podziwiających w jesiennym słońcu Warszawską Starówkę.
Wieczór, a raczej Noc poetów, zdominował jazz. Wplecione w jazzowe rytmy wiersze obecnych na koncercie poetów stworzyły spójną, piękną kompozycję całości. W tym dniu odbył się również „Wieczór w Szufladzie”, zorganizowany przez poetkę lekarkę Majkę Żywicką - Luckner, gdzie wiersze z szuflady czytali warszawscy poeci: Aldona Kraus, Mieczysław Śmiałek, Irena Łukszo oraz Joanna Babiarz i Janusz Szot z Nowego Sącza a także sama organizatorka spotkania. Wystrój „Szuflady”, zaaranżowanie wysmakowanych rękodzieł artystycznych, a także czar starej Pragi i wiersze, stwarzają w Galerii zawsze jedyny w swoim rodzaju poetycko-artystyczny spektakl.
Następny dzień (12 października ) rozpoczęła sesja „Pojmowanie poezji”z udziałem Waldemara Hładkiego, Andrzeja Tchórzewskiego, Marka Wawrzkiewicza, Andrzeja Wołosewicza i Andrzeja Zieniewicza. Wysłuchaliśmy prób zdefiniowania poezji w profesjonalnym ujęciu wytrawnych literaturoznawców. Swoje opinie na ten temat wypowiedzieli również poeci i krytycy: Stanisław Nyczaj i Andrzej Walter. Sposób przekazu uznanych autorytetów oraz ich osobowość wzbudziły zainteresowanie i wywołały komentarze po zakończonej blisko 2-godzinnej sesji.
Kolejnym punktem 48. WJP było rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród laureatom X Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko- Prozatorskiego dla lekarzy i dentystów „Puls Słowa”. Laureatami Konkursu w kategorii poezja zostali: Piotr Piątek (I miejsce), II nagrody nie przyznano, Jacek Juszczyk i Bolesław Sawicki (III miejsce). Wyróżniono: Jana Stanisława Kamyk Kamieńskiego, Jerzego Andrzejczaka i Witolda Kopcia. W kategorii proza nagrody powędrowały do rąk Stefana Trzosa (II miejsce), Marii Maślińskiej (III miejsce) oraz wyróżnionego Zbigniewa Kostrzewy. Pierwszej nagrody nie przyznano. Nagrodzone utwory znakomicie czytała aktorka teatralna i filmowa Iwona Rulewicz. Prezentację wierszy oprawił muzycznie Sławomir Korsan.
Kluczowym punktem programu 48. WJP była promocja cyklicznej publikacji wydawniczej: Antologii 48. WJP, która w tym roku nosi tytuł: „...Czeladnicy u Kochanowskiego...”. Cytat pochodzi z otwierającego poemat „Niobe” słów:„W południe wieku XX /Ten koncert ciemny jak wiatr w głazach,/ Czeladnik u Kochanowskiego, /Złożyłem go w olsztyńskich lasach” (K.I.Gałczyński).
Marek Wawrzkiewicz, w/w cytatem nawiązał do idei tegorocznej Jesieni, pisząc we wstępie do Antologii: „może ciekawe będzie dla czytelników (…) zebranie wierszy o tym, jak piszemy wiersze, jak borykamy się z nieposłusznym słowem, jak chcemy wyrazić to, co okazuje się być niewyrażalne, co i dlaczego nas inspiruje, jaki własny los zapisujemy w wierszach. Pamiętając przez cały czas o podstawowym prawie poety: prawie do wątpienia, czy to, co napisał, jest doskonałe”. I temat ten podjęło 144. pomieszczonych w Antologii poetów. Promocję poprowadził Grzegorz Trochimczuk.
Wspaniałą popołudniową prezentację twórczości poetów-lekarzy zorganizowano w Klubie Księgarza na Starym Mieście. Kierownik Klubu Jan Rodzeń przygotował dla uczestników spotkania prawdziwą ucztę, zarówno poetycko-muzyczną, jak i konsumpcyjną, którą sfinansowała Naczelna Rada Lekarska. „Molekuły wrażliwości 2” ( taki tytuł nosiło wydarzenie), zgromadziły bardzo liczną publiczność. Zarówno wysoki poziom interpretacji poetyckich utworów przez Iwonę Rulewicz, jak również oryginalna i cudowna oprawa muzyczna, jaką zaprezentowali Joanna i Romuald Vorbrodtowie zostaną na długo w pamięci zarówno samych twórców, jak również miłośników słowa i muzyki. Zwłaszcza, że na autorów czekały niespodzianki w postaci skomponowanych do ich tekstów piosenek. Po zakończeniu imprezy odbyła się jeszcze kolejna poetycka biesiada: Wieczór Laureatów Nagród im. J. Słowackiego i im. J. Iwaszkiewicza.
13 października, czyli w finale Warszawskiej Jesieni Poezji, Zbigniew Milewski (wiceprezes ZG ZLP)zwyczajowo poprowadził „Turniej Jednego Wiersza 48. WJP”, w którym zwycięzcą został Tadeusz Hutkowski.
W niedzielę zaprezentowały się również Grupy Literackie z Warszawy i Mazowsza, którym przewodniczył Jerzy Jankowski.
WJP zamknął Turniej Jednego Wiersza im. Jarosława Zielińskiego.
Trzeba dodać, iż od 1-30 października 2019 realizowany jest przez poetę zrzeszonego w Warszawskim Oddziale ZLP Kazimierza Kochańskiego PROJEKT GRÓJEC, czyli: wprowadzenie w nadchodzące obchody 100-lecia Związku Literatów Polskich; 17. przystanek Warszawskiej Jesieni Poezji; spotkania autorskie, 40 lat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Jabłoni”.
I w ten sposób 48.Warszawska Jesień Poezji przeszła do historii, pozostawiając niezapomniane przeżycia. Przygotowanie w tak trudnych dla kultury i twórców czasach na pewno wymagało od Organizatorów nadmiernego wysiłku, ale najważniejsze, że mogliśmy się ponownie spotkać w poetyckim sercu Warszawy – w Domu Literatury, które integruje twórców, pozwala się bliżej poznać, wymienić książkami, a nawet ponarzekać na nieciekawy dla słowa i sztuki czas.
Gratulacje i podziękowania dla Organizatorów 48. WJP: Oddziału Warszawskiego ZLP, Zarządu Głównego ZLP i Unii Polskich Pisarzy Lekarzy. Za rok szczególne wyzwania: 100-lecie założenia ZLP. Na pewno będzie wspaniale!!! Czego Państwu z całego serca życzę. 

Kraków, 15 X 2019 Irena Kaczmarczyk