29 kwietnia zmarł w Warszawie w wieku 96 lat Ryszard Matuszewski - wybitny historyk literatury, krytyk literacki, eseista, tłumacz, autor podręczników.
Ryszard Matuszewski urodził się w Warszawie 18 sierpnia 1914 roku. Ukończył stołeczne gimnazjum im. Adama Mickiewicza, a następnie wydział prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował w 1931 roku wierszami i artykułami na łamach międzyszkolnego pisma "Kuźnia Młodych".

W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej, a podczas okupacji niemieckiej działał w podziemnych strukturach PPS.
Po wojnie pracował jako wydawca i redaktor w pismach literackich, a także w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Był autorem cenionych podręczników, kompendiów wiedzy o literaturze, opracowań i antologii literackich. Do ważniejszych jego publikacji należą m.in. "Doświadczenia i mity", "Literatura polska lat 1918-1939", "Z bliska", "Literatura polska 1939-1991", "Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka", "Moje spotkania z Czesławem Miłoszem", "Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni i dowcipu".
Pogrzeb Ryszarda Matuszewskiego odbędzie się 10 maja 2010 r. (poniedziałek) na Cmentarzu Powązkowskim (Stare Powązki) w Warszawie. Msza św. rozpocznie się o godz. 12.00 w Kościele pw. Św. Karola Boromeusza, po czym nastąpi wyprowadzenie Zwłok do grobu rodzinnego na Starych Powązkach.