19 grudnia 2008 r. w Domu Literatury w Warszawie odbyło się świąteczne spotkanie Związku Literatów Polskich. Wigilijny nastrój współtworzyli – prowadzący imprezę prezes Zarządu Głównego Marek Wawrzkiewicz, czytający swe wiersze Stefan Jurkowski i Andrzej Wołosewicz oraz... znakomite bożonarodzeniowe potrawy z restauracji „Literatka”. Członkowie oddziału warszawskiego i zaproszeni goście stawili się licznie, mimo przedświątecznego szału zakupów, sprzątania, gotowania i innych typowych dla drugiej połowy grudnia obowiązków.

Po odśpiewaniu kolędy nadszedł czas indywidualnych życzeń. Tu okazało się, że bardzo wiele dobrego życzymy naszym kolegom po piórze, toteż rychło wyczerpały się wcale nie skromne zasoby opłatka. Nie stanowiło to jednak żadnej przeszkody w życzeniach, ani nie ostudziło ich temperatury. Niedobór opłatka został po wielokroć zrekompensowany wielką obfitością wigilijnej wieczerzy. Smakowitych potraw i zacnych napojów nie zabrakło dla nikogo, a rozmowy przy i z dala od stołu trwały tego wieczoru bardzo długo.
Warto było się spotkać przed świętami by pielęgnować nasze przyjaźnie i znajomości, poczuć się członkiem pisarskiej wspólnoty łączącej różne pokolenia twórców. Warto, bo dzięki temu spotkaniu mogliśmy wrócić do domu z nadzieją na lepszy rok 2009, z wiarą, że literatów zawsze więcej będzie łączyć niż dzielić, z przekonaniem, że Związek Literatów Polskich jest nam potrzebny, i jednocześnie my jesteśmy potrzebni Związkowi.