Katarzyna Sztąpka

CHORZÓW. 8 lutego 2011 r., godz. 18.00 w Chorzowskim Centrum Kultury odbędzie się wieczór poświęcony twórczości poetyckiej zmarłej w 2009 roku Katarzyny Sztąpki, poetki, członkini Związku Literatów Polskich. Poezja Katarzyny Sztąpki stanowiła pasję jej życia. Jej wiersze, malowane ciepłymi kolorami tęczy są zwierciadłem naszych wspomnień, teraźniejszości i marzeń gdzie sen przeplata się z codziennym życiem – a życie jest kolorowym snem...

Katarzyna Sztąpka wydała 6 tomików wierszy: "Budka Suflera" - (1990 r.), "Podszepty" i "Czekanie na czas" - (1993 r.), "Rozmowy z Matką" - (1996 r.) i "Drewniane niebo" - (1999 r,). Zaledwie tydzień przed śmiercią poetki ukazał się jej ostatni tomik wierszy, "Podaruj mi swoje sny".
Katarzyna Sztąpka była autorką słów do piosenki „O Chorzowie” z muzyką Sławomira Witkowskiego, którą zaśpiewała Magdalena Krzywda.
Publikowała w tygodnikach - "Kościuszkowiec", "Goniec Górnośląski", miesięcznikach - "Animator" i "Poezja" oraz w "Hajduczaninie", w antologiach XXVII do XXXIV "Krakowskiej Nocy Poetów". Jest autorką piosenek do bajki "O królu Iwanie i osiołku". W 1995 r. dokonała adaptacji "Kubusia Puchatka" A.A.Milnego w tłumaczeniu Ireny Tuwim. Bajka ta została wystawiona przez Amatorski Teatr "Reduta Śląska" w Chorzowie, w którym Katarzyna Sztąpka brała czynny udział, odgrywając w przedstawieniu rolę Kłapouchego. Jej wiersze gościły na antenie Radia Katowice i Telewizji Katowice. W 1993 r. Dorota Podlodowska nakręciła film pt. "Mój świat" poświęcony twórczości Katarzyny.
Była członkinią Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach i Związku Literatów Polskich oddział w Krakowie. W ostatnim czasie angażowała się w działalność Stowarzyszenia Kulturalnego „Filmowy Chorzów”, gdzie pełniła funkcję sekretarza.
Jej wielkim marzeniem było wydanie książki dla dzieci.

Prowadzenie:
Barbara Dziekańska - muzyk, poetka, publicystka, animator kultury. Członkini Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i Związku Literatów Polskich w Krakowie.
Maciej Szczawiński - publicysta kulturalny, krytyk literacki, pisarz. Od wielu lat prezentuje poezję na antenie Radia Katowice, ocenia wiersze poetów współczesnych jak i te, które nadsyłają słuchacze. Przedstawia sylwetki autorów i dyskutuje z ludźmi kultury – o sztuce.
Współuczestniczący:
Barbara Janas - Dudek - poetka, laureatka kilku turniejów jednego wiersza. Zadebiutowała tomikiem wierszy "Oczy na uwięzi".
Wojciech Machnicki - aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, współpracuje także z Teatrem Syrena.
Oprawa muzyczna:
Magdalena Krzywda i Sławomir Witkowski