Już 14 lutego w warszawskim Teatrze „Kamienica” odbędzie się polska prapremiera sztuki Anatolija Kryma „Testament cnotliwego rozpustnika”.
Anatolij Isaakowicz Krym - urodził się w 1946 roku w Winnicy na Ukrainie. W 1974 roku ukończył Instytut Literatury im. Gorkiego w Moskwie i podjął pracę studiu telewizyjnym w Czerniowcach. Jest autorem licznych powieści, nowel i opowiadań (m.in. "Wybór", "Granica dożdża",), a jego dramaty miały ok. 60. premier na scenach teatralnych Ukrainy i Rosji. Jego sztuki są grane w wielu teatrach na Ukrainie i w Rosji, a na podstawie jego scenariuszy nakręcono sześć filmów. Pełni funkcję Sekretarza Generalnego Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy.

„Testament cnotliwego rozpustnika” to sztuka pisana w oparciu o życie i przygody hiszpańskiego uwodziciela, uwielbianego przez kobiety i znienawidzonego przez mężczyzn. To opowiedziana w rytmie flamenco historia legendarnego łamacza niewieścich serc - Don Juana, który u kresu życia postanawia rozliczyć się ze swoją przeszłością.
Inscenizacja utrzymana jest w konwencji kostiumowej komedii romantycznej. Nie zabraknie w niej pełnych humoru dialogów i komicznych sytuacji. Z drugiej strony stanowić będzie pretekst do rozważań na temat miłości i jej wartości w życiu każdego człowieka. „Testament contliwego rozpustnika” to sztuka o miłości prawdziwej i namiętności, pełna ekspresji, o iście hiszpańskim temperamencie. W roli tytułowego rozpustnika wystąpi Emilian Kamiński, który jest jednocześnie reżyserem spektaklu. Na scenie towarzyszyć mu będą: Anna Gzyra/Maria Niklińska, Anna Iberszer, Przemysław Cypryański/Marcin Przybylski i Jarosław Witaszczyk. Don Juan w interpretacji Emiliana Kamińskiego zapewne będzie niespodzianką - nie tylko rozbawi do łez, ale również zaskoczy. Warto zaznaczyć, że spektakl przygotowany jest na 35-lecie pracy artystycznej aktora.
Autorką przekładu na język polski jest Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska - publicystka, krytyk teatralny i lit., prozaik i tłumacz, członek Związku Literatów Polskich, Klubu Krytyki Teatralnej (AICT), Stowarzyszenia Dziennikarzy RP i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (S.E.C.).