OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów powstał w 1978 r. w studenckim klubie Hybrydy. Jego 31-letnia historia splotła się z niełatwą historią naszego kraju i przez to liczba edycji nie pokrywa się z wiekiem festiwalu.
Przez 31 lat swego istnienia OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów był ojcem chrzestnym takich artystów jak: Andrzej Poniedzielski, Andrzej Garczarek, Jacek Zwoźniak, Ewa Gaworska, Andrzej Brzeski, Jacek Łuczak, Waldemar Chyliński, Marek Tercz, Piotr Bukartyk, Tomasz Opoka, Mirosław Czyżykiewicz, Tomasz Olszewski, Ryszard Makowski, Tomasz Kordeusz, Piotr Bałtroczyk, Andrzej Ozga, a po reaktywowaniu w 1997 r.: Basia Stępniak-Wilk, Waldemar Śmiałkowski, Krzysztof Nurkiewicz, Marek Bartkowicz, by wymienić tylko niektórych. Z OPPA od jego najwcześniejszych lat związani są (lub byli) także: Piotr Bakal (inicjator i szef Festiwalu), Wojciech Bellon, Jan Wołek, Jacek Kaczmarski, Wojciech Jarociński, Grzegorz Tomczak, Grzegorz Bukała, Rudi Schuberth, Stanisław Klawe i wielu, wielu innych.

W tym roku po raz 27. spotkają się w Warszawie bardowie z różnych stron Europy. Rozpoczniemy od konkursu (21 i 22 listopada w Centrum „Łowicka”), do którego co roku przystępuje kilkadziesiąt osób będących zarazem autorami, kompozytorami i wykonawcami piosenek. Taki bowiem jest jedyny w swoim rodzaju, ściśle określony charakter Festiwalu. Wykonawcy śpiewają piosenki całkowicie przez siebie stworzone. Najlepszy lub najlepsza z nich otrzymuje Grand Prix im. Jonasza Kofty, którą jest dofinansowanie nagrania płyty oraz jej wytłoczenie.
Koncerty pozakonkursowe rozpocznie w tym roku spektakl kabaretowy „Długi i inni” (23 listopada w Teatrze Kamienica), w którym obok kabaretu „Długi” wystąpią „nasi” satyrycy: Andrzej Ozga, Stanisław Klawe i Ryszard Makowski.
OPPA promuje także młodych, zdolnych bardów, którzy powoli, ale konsekwentnie wspinają się po artystycznych szczeblach. W tym roku są to Sergiusz Stańczuk i Apolinary POlek, którzy wystąpią w Art Club praCoVnia (24 listopada), zaś ich nieco starsi koledzy – Adam Andryszczyk i Paweł Szymański – w Domu Kultury Świt (25 listopada).
W końcówce Festiwalu zabrzmią najsilniejsze akordy – koncert międzynarodowy z cyklu „Bardowie bez granic” (26 listopada), w którym swe 40 minutowe recitale zaprezentują: dwie młode bardessy (wschodząca gwiazda niemieckiej sceny piosenki autorskiej, Dota Kehr oraz gwiazda niezależnej białoruskiej pieśni autorskiej, laureatka Grand Prix OPPA 2006, Tatiana Bielanohaja) i dwaj doświadczeni bardowie. Pierwszy z nich, to Holender Johan Meijer, znany nie tylko w swym kraju, ale również w Niemczech z wielu projektów muzycznych, zaś w Polsce głównie jako kompozytor i autor pierwowzoru piosenki „Mewy”, którą zaadaptował i spopularyzował Tomasz Opoka. Polskę reprezentować będzie autor legendarnego songu „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał”, laureat Nagrody Specjalnej pierwszej edycji Festiwalu, artysta wyjątkowy i wybitny, Andrzej Garczarek. Koncert międzynarodowy odbędzie się w Centrum Promocji Kultury Praga Południe.
Akord finalny, to Koncert Galowy, który odbędzie się 27 listopada w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Pierwsza część: „Pamiętam tamte mewy... – Tomkowi Opoce w 25. rocznicę śmierci”, to koncert poświęcony zmarłemu 25 lat temu niezwykłemu człowiekowi, niewidomemu poecie i bardowi oraz uroczysta premiera wydawnictwa poświęconego jego życiu i twórczości, składającego się z książki i płyty. W koncercie wezmą udział niemal wszyscy artyści, którzy współtworzyli ów projekt w ich własnych interpretacjach piosenek Tomka: Piotr Bakal, Johan Meijer, Tomasz Olszewski, Marek Szurawski, Roman Roczeń oraz zespoły: Banana Boat, EKT Gdynia, Słodki Całus od Buby, a także Agata Zakrzewska.
Druga część, to koncert pt. „Premiery i interpretacje OPPA 2009”, którego uczestnicy zaśpiewają po dwie piosenki: pierwszą premierową napisaną specjalnie na tę okazję, spośród których publiczność wybierze najlepszą oraz drugą – polskie tłumaczenie utworu jednego ze światowej sławy bardów, jak np.: Bob Dylan, Leonard Cohen, Tom Waits, Bułat Okudżawa, Włodzimierz Wysocki, Georges Brassens, Léo Ferré. Uczestnikom akompaniować będzie zespół muzyczny pod kierownictwem Marka Stefankiewicza, a wystąpią: Tomasz Szwed, Jakub Sienkiewicz, Piotr Bakal, Andrzej Ozga, Basia Stępniak-Wilk, Tomasz Olszewski, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Kordeusz, Krzysztof Nurkiewicz, Adam Andryszczyk i Marek Sochacki. Koncert poprowadzi Tomasz Szwed.
Tak przedstawia się program OPPA 2009 – 27. Międzynarodowego Festiwalu Bardów. Ale w tym roku jest jeszcze suplement. Dwa dni po zakończeniu oficjanej części Festiwalu organizujemy po raz pierwszy scenę otwartą pod hasłem „oFF OPPA” (29 listopada „art club praCoVnia”), na której będą się mogli zaprezentować wszyscy twórcy piosenek autorskich, tzn. z własnym tekstem i własną muzyką, którzy zapragną, również i ci spośród uczestników Festiwalu, którzy zechcą zaprezentować się w szerszym repertuarze niż przewidywał program. Tutaj jedynym warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze zgłoszenie chęci.
Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej Festiwalu: www.oppa.pl
Serdecznie zapraszamy do Warszawy.