W miejscowości Cosenza we Włoszech ukazała się książka pt. „Scalzi ma con gli speroni. Dodici poeti polacchi contemporanei” (co w tłumaczeniu oznacza: „Boso ale w ostrogach. Dwunastka polskich poetów współczesnych”).
Wydana w serii PRISMA – Antologie, pod redakcją i w przekładzie Pawła Krupki (poety, tłumacza i badacza literatury, dyplomaty, autora m.in. licznych opracowań i publikacji o tematyce olimpijskiej, związanych z Adamem Mickiewiczem, redaktora serii poetyckiej „Zbliżenia” warszawskiego wydawnictwa Heliodor).

Każdy z dwunastu poetów, reprezentujących różne pokolenia i poetyki, a także - regiony geograficzne kraju, posiada w antologii cztery wiersze w języku polskim i włoskim oraz notę biograficzną, co przybliża włoskim czytelnikom ich sylwetki twórcze. Wśród autorów są: Marian Grześczak z Poznania i Tadeusz Daszkiewicz z Łodzi, Krzysztof Zuchora, związany z Kielecczyzną, Leszek Długosz z Krakowa, Krystyna Konecka z Białegostoku, Ryszard Żółtaniecki, Jarosław Mikołajewski z Warszawy, obecnie dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, warszawianka Ewa Kędzierska, od lat mieszkająca w Szwajcarii, Ares Chadzinikolau, Grek urodzony w Wielkopolsce, Dominik Bartmański, Jolanta Woś z Rzeszowa i Małgorzata Gozdek ze Szczecina.
„Scalzi ma con gli speroni. Dodici poeti polacchi contemporanei”
Edizioni Orizzonti Meridionali
Cozenza, Italia, 2007
Redakcja i tłumaczenie: Paweł Krupka ISBN 88-89064-50-1
Ilość stron: 109
Format: 21 x 14,5 cm