12 grudnia 2009 roku o godzinie 17.00, odbyło się uroczyste wręczenie Honorowych Nagród Literackich Złote Pióra za 2008 rok. Laureatami tegorocznych Złotych Piór zostali Halina Kurek (poezja), Edward Guziakiewicz (proza), Agencja Wydawnicza "Promocja" (wydawca).

XVII edycja przyznawanych od 1992 roku nagród rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich tym razem przebiegła w od lat przyjaznym i szanującym literatów środowisku Osiedlowego Domu Kultury KARTON. Dzięki uprzejmości Pani Marii Jędreas-Romankiewicz, Dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych Nr 2 im. Wojciecha Kilara w Rzeszowie uczniowie Szkoły pod opieką Pani Adrianny Sawy — Nauczycielki skrzypiec, uświetnili uroczystość krótkimi koncertami. Duet Weronika i Łucja Potępa zagrały na pianinie dwa utwory: Valerego Gavrilina — Zegary oraz Franciszka Szuberta — Galop. Duet Aleksandra Nowak — skrzypce i Szymon Szewczyk — gitara, zaproponowali liryczny song Manhã de Carnaval — kompozytor Luis Bonfa. Duet gitarowy Szymon Szewczyk i Krystian Tęczar wykonali utwór Milonga Jorge Cardoso.

Laureatami Złotego Pióra zostali:

HALINA KUREK (poezja)
Urodziła się w Bóbrce koło Krosna, obecnie mieszka w Zręcinie. Z wykształcenia jest polonistką, a dzięki pasji i talentowi poetką. Debiutowała tomikiem poetyckim PROGI w 2005 roku. W rok później w 2006 roku ukazał się drugi tomik jej poezji MIEJSCA NA WŁASNOŚĆ. Wielokrotnie wyróżniane i nagradzane utwory tej poetki ukazywały się w pokonkursowych almanachach poetyckich. Oprócz tego czytelnicy mogli poznać jej twórczość dzięki publikacjom w m.in. kwartalniku «Nadwisłocze» (Mielec), miesięczniku «Radostowa» (Starachowice), kwartalniku «Okolica Poetów» (Swarzędz) i w miesięczniku «Croscena» (Krosno). NA WIELKIM DNIU to trzecia pozycja w dorobku literackim autorki, za który decyzją rzeszowskiego Oddziału ZLP otrzymała Honorową Nagrodę Literacką Złote Pióro.

EDWARD GUZIAKIEWICZ (proza)
Urodzony w Mielcu w 1952 roku. Magisterium obronił jako absolwent Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, następnie z oceną valde bene zdobył tytuł kanonicznego licencjata teologii pastoralnej (tzw. licencjat rzymski), aby wreszcie, wysłany przez uczelnię na stypendium naukowe do Leuven (Belgia) ukończyć studia doktoranckie. Pisarz, dziennikarz i wydawca. Pisze dla dzieci i młodzieży, uprawia fantastykę naukową. Należy do autorów, kładących nacisk na obecność w Internecie i oferujących swoje książki w pierwszej kolejności w postaci elektronicznej.
Jego drukowany dorobek twórczy to:
SZUKANIE BOGA dramat, Mielec
MIELECCY MALARZE I RZEŹBIARZE. Rozmowy z artystami, Tuchów
OKRUSZKI. Wiersze dla dzieci, Tuchów
EKSCYTOZA. Z tamtej strony Trójkąta Bermudzkiego, Tuchów
PRZYLOTY NA ZIEMIĘ, Chicago
RANDKA i inne opowiadania, Sandomierz
ZACZAROWANA LASECZKA, Sandomierz
Z OAZĄ NA TY. Vademecum animatora Ruchu Światło-Życie , Mielec
PRZYGODA Z RUDASKIEM, Sandomierz
RADOSNY ŚWIAT MIRECZKI, Sandomierz
SZUKANIE BOGA. Dramat scena młodych slang, Sandomierz
SZUKAJ MNIE (tomik poezji wspólnie z Joanną Betlej), Sandomierz
WAKACJE W IZRAELU, Sandomierz
ZDRADA STRAŻNIKA PLANETY, Sandomierz.
Za tę ostatnią pozycję książkową rzeszowski Oddział ZLP przyznał autorowi Honorową Nagrodę Złote Pióro.

AGENCJA WYDAWNICZA PROMOCJA, Włodzimierz Gąsiewski WYDAWCA KWARTALNIKA Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE
Powstała w roku 1992 w Mielcu. Głównym jej celem było i jest promowanie nie tylko miasta, ale także regionu Podkarpacia w kraju oraz poza jego granicami. Dlatego też wydawanie Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE o zasięgu ogólnopolskim okazało się najlepszą inicjatywą. Czasopismo w nakładzie 5000 egzemplarzy ukazuje się cykliczne i jest kolportowane przez Salony Sprzedaży Prasy, wysyłane do ośrodków polonijnych oraz przekazywane bezpłatnie do wielu instytucji państwowych, samorządowych, gospodarczych i finansowych w Polsce. Taka dystrybucja stanowi doskonałą formę promocji i informacji o wszystkim, co prestiżowego, znaczącego i dobrego dzieje się w naszym województwie, jest swoistą bazą danych dla podmiotów gospodarczych, w tym dużych i średnich firm oraz małego bisnesu, dla samorządów wszystkich szczebli, instytucji, stowarzyszeń, fundacji. Jest także wspaniałą wizytówką artystów, galerii, antykwariatów, twórców literatury i rękodzieła.
Z informacji, jakie znajdujemy w Kwartalniku Społeczno-Kulturalnym NADWISŁOCZE i z naszych doświadczeń wiemy, że zaistnieć w tym czasopiśmie to dobra inwestycja i czasami bezpłatna droga do wielu domów i ludzkich serc. Tak dzieje się w przypadku autorów z naszego regionu. Od siedemnastu lat, bowiem na łamach Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE pojawiają się sylwetki twórców Podkarpacia, ich utwory poetyckie, prozatorskie, teksty krytyczne.
Agencja Wydawnicza Promocja Włodzimierz Gąsiewski, Wydawca Kawrtalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE obejmuje mecenatem lokalną kulturę, aby sukcesywnie tworzyć tak bardzo potrzebne karty historii o Podkarpaciu i ludziach z nim związanych. Za tę działalność wydawniczą i edytorską rzeszowski Oddział ZLP przyznał Agencji Wydawniczej Promocja Włodzimierz Gąsiewski Wydawcy Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego NADWISŁOCZE, Honorową Nagrodę Złote Pióro.
Coś dla ducha, ale i coś dla ciała. Cukiernia MIKOŁAJ Janina i Konrad Kruczek z Rzeszowa, przekazali na poczęstunek dla przybyłych na uroczystość gości szeroki wybór wspaniałych ciast. Zakład Przetwórstwa Mięsnego Marek Leśniak ze Strzyżowa podarował smakowite wędliny własnej produkcji.
Na uroczystości zabrakło jedynie Włodarzy Miasta, lub ich przedstawicieli, co już niejako należy do tradycji, ale cóż nie można chcieć i mieć wszystkiego.