Marian Buchowski: Buty Ikara. Biografia Edwarda Stachury

Niewątpliwym wydarzeniem literackim jest ukazanie się na rynku księgarskim biografii Edwarda Stachury autorstwa Mariana Buchowskiego wydanej przez „Iskry” pod koniec 2014 roku.
Marian Buchowski członek Opolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich znany dziennikarz i autor takich książek jak: Szara masa i ludzie, Taboret hegemona, Diabelski młyn i in., nagrodzony w kategorii literatury faktu przez „Życie Literackie”, wyróżniony nagrodą Ksawerego Pruszyńskiego, temat Edwarda Stachury podejmował już wcześniej, w książce, która ukazała się w 1992 i była wznowiona w 1993 roku pt. Stachura. Biografia i legenda.

Buty Ikara rozpoczęły promocję w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im A. Smołki w Opolu, w dniu 9 grudnia 2014 r. Spotkanie prowadził dr Adam Wierciński pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego. Na uroczystość licznie przybyli również inni przedstawiciele tej uczelni wraz z jego rektorem profesorem Stanisławem Nicieją. Następnie autor spotyka się z czytelnikami w innych regionach kraju.
Opowieść o życiu i twórczości legendarnego pisarza i poety oparta jest na publikacjach, dokumentach i zapiskach samego Stachury oraz wypowiedzi osób mu bliskich i znajomych. Poparta solidnym materiałem faktograficznym daje też czytelnikowi możliwość własnej interpretacji fenomenu popularności Steda.