Trwająca od 14 do 30 listopada 8. Polska Jesień w Wiedniu obfitowała w wiele imprez kulturalnych, począwszy od koncertów (m.in.dwa Koncerty Chopinowskie), spektakli teatralnych, kabaretów, dyskusji na tematy aktualne (Polonijne Podium Dyskusyjne z udziałem polskich dziennikarzy), po spotkania poetyckie czy, a może przede wszystkim, przypadający w tym roku jubileusz powstania Klubu Inteligencji Polskiej i polonijnego pisma JUPITER w Wiedniu.
Miałam przyjemność uczestniczyć w dwóch wydarzeniach: Jubileuszu JUPITERA i Klubu Inteligencji Polskiej oraz w spotkaniu POEZJA w WIEDNIU 2014 (2.edycja) w Galerii TAKT, zorganizowanym przez poetów z emigracji: Joannę Jandę z Wiednia i Wojciecha Jarosława Pawłowskiego z Londynu.
Jubileusz JUPITERA i KIP odbył się w Instytucie Polskim, który położony jest w szczególnie malowniczym miejscu u stóp Kościoła Maria Am Gestade pierwszej dzielnicy w centrum Wiednia. Instytut został uroczyście otwarty 5 czerwca 1974 r. Podstawę prawną dla założenia stanowiło „Porozumienie między Republiką Austrii i Polską Rzeczpospolitą Ludową o współpracy w dziedzinach kultury i nauki” podpisane 14 czerwca 1972 r. Momentem przełomowym był rok 1989, kiedy zmieniła się rola i funkcja Instytutów. Instytuty otworzyły się i poprzez komunikację oraz wymianę umożliwiły szeroki dostęp do polskiego społeczeństwa i kultury w całym ich europejskim i globalnym wymiarze. Trzeba nadmienić, że w latach 1986-1991 Dyrektorem Instytutu Polskiego był prof., historyk literatury polskiej Bolesław Faron a potem od 1991 do 1997 kierowała Instytutem Ewa Lipska.
Na parterze Instytutu znajduje się księgozbiór podręczny biblioteki. Po krótkiej rozmowie z bibliotekarką dowiedziałam się, że zbiory jej liczą ok.16 tysięcy polskich książek, głównie z literatury polskiej w wydaniach oryginalnych i tłumaczeniach na język niemiecki, która oferuje czytelnikom szeroki zasób wiedzy specjalistycznej, filmy i beletrystkę.
Jubileusz pisma Polonii w Austrii JUPITER – podkreślano – zbiegł się z obchodami 15-lecia powstania Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii i 10-leciem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wyjątkowy wieczór zainaugurował pięknie wykonany przez białoruską skrzypaczkę utwór Michała K. Ogińskiego „Pożegnanie ojczyzny”- polonez fortepianowy w tonacji a-moll. Gości przywitał dyrektor IP w Wiedniu pan Wojciech Więckowski Część oficjalną, w tym wygłoszenie laudacji, poprowadziła prof. uniwersytecki dr Janina Ziemska. Podsumowania 10. lat od rozszerzenia Unii Europejskiej dokonał prof. uniwersytecki dr hab. Stefan Bednarek z Wrocławia. W części artystycznej wystąpili artyści z Wiednia: Ewa Paprotna (sopran liryczno-koloraturowy) i akompaniująca na fortepianie Japonka Sayuri Kato.
W części oficjalnej wystąpiła główna bohaterka Jubileuszu pani Jadwiga Hafner, założycielka Klubu i redaktorka naczelna JUPITERA. Podziękowała współpracownikom i wszystkim, którzy pozytywnie przyczynili się do poziomu wydawanego pisma. Po części oficjalnej uczestnicy spotkania długo rozmawiali przy okrągłych, nakrytych białymi obrusami stolikach, degustując niecodzienny przysmaki: pieczone prosię oraz pyszne piwo Core, zasponsorowane na tę okazję przez pana Aleksandra Kordykę. Była też polska wódka Żytnia, zasponsorowana przez red. Sławomira Iwanowskiego, która świetnie korespondowała ze smakiem wybornego mięska. Jubileuszowi towarzyszyła wystawa fotograficzna pani Jadwigi Hafner.
Byłam pod ogromnym wrażeniem licznej, eleganckiej i wyrażającej się piękną polszczyzną polonii austriackiej. Z rozmów, jakie spontanicznie przeprowadziłam podczas przyjęcia, przewijały się akcenty i ciekawości, i tęsknoty za krajem, i podziwu dla piękna Miasta Królów Polskich- Krakowa.
Nazajutrz czyli 22 listopada w Piwnicy polsko-austriackiego Towarzystwa Kulturalnego TAKT odbył się 2. Międzynarodowy Wieczór Literacki POEZJA w WIEDNIU 2014, na który wraz z malarką i poetką panią Alicją Knop zostałam zaproszona przez organizatorów: Joannę Jandę i Wojciecha Jarosława Pawłowskiego. W Piwnicy gościło wielu polskich artystów, o czym świadczą pełne gabloty dokumentalnych zdjęć, znajdujące się przed wejściem do Galerii (m.in.: Anna Polony, Grzegorz Turnau, Ewa Lipska, Zbigniew Wodecki, Skaldowie, Jacek Cygan, Ryszard Rynkowski, Leszek Możdżer). Prezentowali tu (w tym roku) swoją poezję Józef Baran, Joanna Krupińska- Trzebiatowska, Janusz Jutrzenka Trzebiatowski, Magdalena Węgrzynowicz Plichta. Nie tak dawno w jej murach odbył się wernisaż wystawy prac malarskich (jeszcze są eksponowane na ścianach Piwnicy) Janusza Jutrzenka Trzebiatowskiego.
Nasze spotkanie poetyckie, przy wypełnionej do ostatniego miejsca Piwnicy (ok.50 osób), zainaugurował Wojciech J. Pawłowski, przedstawiając publiczności zaproszone z Polski poetki. Na tle kilkunastu prac malarskich pędzla Alicji Knop, czytaliśmy swoje wiersze. Nagradzano je raz po raz obfitymi brawami. Na sali panowała totalna cisza. Widać też było zadowolenie rysujące się na twarzy obecnej na spotkaniu redaktorki JUPITERA Jadwigi Hafner. To jest chyba to, co uskrzydla twórcę. Bez zarozumiałości.
Wiersze zaprezentowali: Joanna Janda, Irena Kaczmarczyk, Alicja Knop, Wojciech Jarosław Pawłowski i, zapowiadająca się poetka z Wiednia, Mirosława Kala-Borgmans.
Niezwykłą oprawę muzyczną zapewniły dwie artystki: pieśniarka z Wiednia Ewa Paprotna i akompaniatorka Japonka Sayuri Kato. Po części oficjalnej, przy czerwonym i białym winie trwały rozmowy do godziny 22.30. Uczestnicy dzielili się wrażeniami, kupowali nasze książki, nawiązywali kontakty.
Pani Jadwiga Hafner napisała w swojej relacji: Ogromnym jednak sukcesem jest sama idea kontynuowania tego typu spotkań. Tym razem wyraźnie dało się zauważyć wzrost liczby zainteresowanych poezją osób. Przybyło ich ok. pięćdziesiąt. Zaiste niewiarygodne.
Wróciłam z niezapomnianymi i bardzo pozytywnymi wrażeniami. Nie tylko z naszego wieczoru poetyckiego, ale też z zakodowanymi w pamięci widokami niesamowitych zabytków Wiednia (Hundertwasser, Katedra św. Szczepana), które w 2001 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.