LESZNO. Tradycyjnie już co dwa lata odbywają się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lesznie im. Stanisława Grochowiaka, a więc placówce noszącej imię ku pamięci słynnego Poety z tego miasta pochodzącego pod nazwą: "Limerykony".
Pomysł tej imprezy, propagującej niełatwą formę, rzucił kiedyś znany satyryk, fraszkopis poznański Lech Konopiński. Sam pomysłodawca również zawsze bierze w tym spotkaniu udział poddając się osądowi publiczności-przyjaciół Biblioteki.

Według regulaminu należy napisać: 20 typowych, klasycznych limeryków. Cała trudność polegała w tym roku na tym, że organizatorzy obrali za temat: "bibliotekę" - w szerokim pojęciu. Można więc było i o bibliotekarzach, czytelnikach, autorach itp. Pięciostrofowe wierszyki powinny mieć treść najlepiej żartobliwą, absurdalną, czasem złośliwą, nie unikającą też dość mocnych słów, ale w wypadku takiego tematu, jakże tu w ten sposób pisać o naszych największych przyjaciołach i propagatorach literatury?
Piwnica pod nazwą; "Lochy" zapełniła się widzami. Przyjechali niemal wszyscy zaproszeni uczestnicy i Dyrektor MBP Małgorzata Halec powitała wszystkich zebranych, zachęcając do prezentacji, którą bardzo dowcipnie poprowadził Grzegorz Lewkowicz z Gdyni, pokazując, że limeryk można nawet zaśpiewać... z towarzyszeniem akordeonu, czy gitary. Każdego Autora, a było ich wg. programu aż 10. przedstawił także wierszykiem, a więc przygotowany był bardzo starannie. Nic dziwnego, bowiem jak okazało się napisał on już setki limeryków. Wspomniał nawet, że ma "zlimerykowane"(!?) wszystkie miejscowości, rozległego przecież powiatu leszczyńskiego. Spotkanie pt. "LIMERYKON IV" jest imprezą ogólnopolską, więc Autorzy zjechali zewsząd.
Byli więc - podaję alfabetycznie:
Marcin Brykczyński - Warszawa,
Marta Fleszar - Zgorzelec,
Krystyna Grys - Leszno,
Ella Hyciek - Toruń,
Lech Konopiński - Poznań,
Grzegorz Lewkowicz - Gdynia,
Ryszard Podlewski - Poznań,
Adam Świć - Radzyń Podlaski,
Eugeniusz Woźny - Warszawa,
Grzegorz Żak - Studniska Dolne.
Czas na zabawie słownej płynął prędko, publiczność bawiła się setnie, a na zakończenie poproszono i ją o przedstawienie swoich propozycji.
Ponieważ Oddział Wielkopolski ZLP reprezentowany był przez aż dwóch satyryków, przedstawmy po 3 limeryki przez nich, na ten zadany z góry temat, napisane:

LIMERYKI BIBLIOTECZNE

Ryszard Podlewski

+++
Bibliotekarka w Lesznie
Chciała raz żyć uciesznie.
Czytała Wisłocką,
Ćwiczyła: dniem, nocką...
i coś użyła? -Też nie!

+++

Był bibliotekarz we Wronkach,
Co książki zwykł dzielić... na dzwonka!
I zamiast rozdziałów,
On brał je pomału,
Zakąszać by - do kielonka!

+++

Podobno w śremskiej czytelni,
Są czytelnicy bezczelni,
Gdy półki panienka odkurza,
Tak wzrok w jej wlepią odnóża,
Że czuje się jak na patelni!.

Lech Konopiński

Miłośnik ze Stryja

Miłośnik książek ze Stryja
z dziełami zawarł już przyjaźń;
dziś między książek okładki
wytrawne pcha literatki...
i wszystkie duszkiem wypija.

Bibliotekarka z Tymbarka

Bibliotekarka z Tymbarka
złe zdanie ma o pisarkach:
- Do łóżka – rzekła mi – biorę
pozycje z dobrym autorem!
Na brak romansów nie sarka.

Autor hymnu z Manieczek

Twórca Mazurka z Manieczek
podbijał serca człowiecze;
wszak wielki Józef Wybicki
też lubił spojrzeć na cycki
i spijać miody z usteczek.

Szef ze Śremu

Szef Biblioteki ze Śremu
kulturę wniósł do haremu;
tu zdobył rój czytelniczek;
„- Książki – rzekł – także zaliczę!”
Niestety, szybko zaniemógł.

Przedstawiciele Wielkopolskiego Oddziału ZLP mieli dogodny pociąg do Poznania i po 3 godzinach "Limerykonu IV" wrócili cali i zdrowi, obiecując być znów na podobnym Spotkaniu za dwa lata i tyle nam opowiedzieli.
oprac. "PORYS"