Leszno

Tradycją stały się spotkania z poezją w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Zapoczątkowane jako TURNIEJE POEZJI BIESIADNEJ, choć przeistoczyły się w „Popołudnia z poezją biesiadną” są równie ważnym i sympatycznym wydarzeniem w Lesznie. Co roku w ostatnią sierpniową sobotę, do biblioteki przybywają ludzie, aby posłuchać poezji.

27 sierpnia 2011 r. GALERIA „LOCHY” wypełniła się miłośnikami dobrego słowa i humoru. Dość liczna zawsze grupa poznaniaków, niespodziewanie się „skurczyła”. Czyżby do tego przyczynił się temat wiodący wiersza czy może kapryśne w tym roku lato? – trudno powiedzieć. Oddział poznański Związku Literatów Polskich reprezentował Ryszard Danecki, Zygmunt Dekiert i pisząca te słowa. Byli także członkowie Klubu Literackiego „Dąbrówka” i Koła Literackiego przy Klubie Nauczycieli Miasta Poznania – Katarzyna Jeziółkowska i Anna Muzyka-Walawender oraz Wiesława Felińska, umilająca czas pomiędzy czytanymi wierszami śpiewem przy akompaniamencie gitary. Jak zwykle, spotkanie poprowadził Prezes SPP – Sergiusz Sterna-Wachowiak, który przybliżył znaczenie Ratusza w pejzażu miejskim, oraz historię ratusza leszczyńskiego w związku ze zbliżającym się jego 370-leciem.
Do Poznania wracaliśmy zwiększoną grupą (dołączył do nas Sergiusz Sterna-Wachowiak) w deszczu, lecz w bardzo miłym nastroju, prowadząc interesujące rozmowy. Niektórzy „obarczeni” ciężarem nagród: Anna – I, Zygmunt – II, a Ryszard z ogromną „sznytką” chleba wykonaną z ceramiki, a ufundowaną przez znakomitą poznańską rzeźbiarkę, Mariolę Kalicką. Druga „sznytka” przypadła poetce leszczyńskiej, członkini naszego oddziału – Krystynie Grys.
Serdeczne podziękowania od uczestników należą się pani dyrektor Janinie Małgorzacie Halec i pracownikom biblioteki leszczyńskiej za trud i wytrwałość w organizowaniu spotkań. Aby to robić, trzeba kochać ludzi i poezję.
Dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w kolejnej imprezie poetyckiej w tym przychylnym poetom mieście.