Sieradzka Noc Poetów 2011

29 lipca w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu odbyła się druga edycja imprezy literacko-muzycznej pod nazwą Noc Poetów, zorganizowana wspólnie z Kołem Literackim ANIMA. Miłośnicy poezji mieli okazję zapoznać się z twórczością Danieli Zajączkowskiej, poetki, wiceprezes Oddziału Łódzkiego ZLP (na zdjęciu obok z Marią Duszką) oraz „Ptaka Piwnicznego” – Michała Głaszczki z Warszawy. Kilka wierszy Michała, do własnych kompozycji, zaśpiewał Zbigniew Paprocki, który też zaskoczył publiczność wokalną interpretacją utworów Władysława Broniewskiego, patrona Biblioteki. Spotkanie prowadziły Hanna Krawczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu i Maria Duszka, szefowa Klubu Literackiego ANIMA, członek Oddziału Krakowskiego ZLP.

Muzyki i poezji śpiewanej nie zabrakło także w dalszej części wieczoru – Dominika i Edward Marciniakowie oraz uzdolniony młody skrzypek Jakub Sroka zabrali słuchaczy w poetycko-muzyczną podróż w czasie i przestrzeni. Gwiazdą wieczoru okazała się Anna Paszkowska, artystka ze Zgierza, której akompaniował Jan Mucha. Koncert w ich wykonaniu, zatytułowany „Piosenka aktorska w Paryżem w tle”, zachwycił i poruszył wszystkich zebranych.
Kulminacyjnym punktem Nocy Poetów był, podobnie jak w roku ubiegłym, Turniej Jednego Wiersza o Puchar Starosty Sieradzkiego i Nagrodę Wielkiego Mecenasa. Swoje wiersze zaprezentowało dziewiętnastu twórców. Jury w składzie: Miłosz Kamil Manasterski, poeta, redaktor portalu internetowego Związku Literatów Polskich, oraz poetki Agnieszka Jarzębowska i Maria Duszka, po długiej dyskusji zdecydowało się przyznać I miejsce i Puchar Starosty Michałowi Głaszczce za wiersz „Histeryczka i choleryk”. II miejsce otrzymała Anna Michalska za wiersz „Bez tytułu”, a III miejsce Joanna Chachuła za wiersz „Samotność”. Laureatom gratulujemy, a wszystkich poetów – tych znanych oraz tych, którzy nieśmiało pisują „do szuflady” – już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznym Turnieju.