Dom Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów w Krakowie. To tutaj obecnie przebywa wybitny prozaik, publicysta, poeta - Julian Kawalec. I tu właśnie miały miejsce, znaczące dla autora „Tańczącego jastrzębia”, wydarzenia artystyczne i osobiste. Pełen pogody ducha, uśmiechu, pogodzenia z nieuchronnym, odebrał z rąk prezesa Zarządu Głównego ZLP – Marka Wawrzkiewicza złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom, wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. To tutaj, w schludnym, zadbanym pokoju, z okazji 93. rocznicy urodzin, delegacja oddziału krakowskiego ZLP wręczyła pisarzowi urodzinowy tort oraz szczególnie piękny bukiet czerwonych róż.

I tu – w świetlicy - 16 listopada odbyła się promocja najnowszej książki Juliana Kawalca „Czerwonym szlakiem na Turbacz” (wydanej przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków i Miasta Rabka-Zdrój). Na spotkanie z autorem przybyli: prezydent miasta Krakowa-Jacek Majchrowski, burmistrz miasta Rabki - Ewa Przybyło, wybitne osobistości świata kultury oraz liczni przyjaciele i oddani czytelnicy.
Obszerny wykład na temat twórczości pisarza wygłosił profesor, historyk literatury polskiej – Bolesław Faron. W imieniu Kapituły Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, prezes krakowskiego oddziału ZLP - Andrzej Grabowski, wręczył Julianowi Kawalcowi Wielki Laur Nestora Literatury Polskiej. Wzruszony pisarz, na siedząco, dziękował za życzenia, za pamięć. Laudacjom nie było końca. A, zagrane na organkach, ulubione góralskie i krakowskie melodie, przez towarzysza wspólnych wędrówek na Turbacz, rozczuliły pisarza, jak i obecnych na sali, do łez.