rozpoczecie festiwalua1 2

 Uroczyste otwarcie festiwalu

23 września 2023r . świętokrzyscy  literaci zaprezentowali  swoją twórczość na Pierwszym  Festiwalu Literatury  pn.  „Fakt. Biografia. Dokument” , który odbył  się w Sandomierzu. Jego pomysłodawcą był  Andrzej Nowak-Arczewski, dziennikarz, publicysta, a realizacji przedsięwzięcia  podjął się Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Jednym z organizatorów był także  Związek Literatów Polskich Oddział w Kielcach. Kilkunastu poetów i pisarzy podzieliło się swoim dorobkiem, a obecność zasygnalizowały także grupy literackie- „Aspekt” działający w Ostrowieckim Stowarzyszeniu Środowisk Twórczych Kultury Ziemi Świętokrzyskiej oraz  „Poeci znad Silnicy”.

 

Anna Zielińska-Brudek Prezes ZLP Oddział Kielce, Bogusław Wiłkomirski Wiceprezes

Wart podkreślenia jest oryginalny sposób prowadzenia prezentacji przez  Bogusława Wiłkomirskiego i jego nastrojowo-bajeczny, złoty strój. Atmosfera spotkania była autentycznie przyjacielska i nieomal rodzinna,  bowiem uczestnicy spotkania- świętokrzyscy literaci o jeden dzień przedłużyli swój pobyt w historycznym Sandomierzu. Na pewno i  jego urok miał wpływ na przyjacielskie rozmowy podczas spacerów szlakiem Iwaszkiewicza ,któremu poświęcony był ten festiwal. Było to bez wątpienia spotkanie mocno akcentujące oczekiwania,  ale także budujące podstawy co do kierunku działania kieleckiego Oddziału ZLP.

 W spotkaniu uczestniczyły ważne postacie literackiego środowiska  -Uta Przyboś z Warszawy, Teresa Opoka z Radomia nota bene członkinie  Kieleckiego  Oddziału  ZLP oraz świętokrzyscy twórcy tego stowarzyszenia -    Irena Paździerz,  Zofia Walas, Benedykt Kozieł, Anna Błachucka, Elżbieta Musiał, Kazimiera Szczykutowicz, Elżbieta Jach, Bogusław Wiłkomirski, Beata Kępińska, Romuald Bielenda, Anna Zielińska-Brudek oraz Jan Chruśliński. Swoimi prezentacjami niewątpliwie spełnili oczekiwania licznej publiczności, która doceniła występy żywiołową reakcją  i gromkimi brawami. 

z lewej anna blachucka spiewa autorski tekst zyja sobie literaci1a

Anna Błachucka wyśpiewała autorską piosenkę "Żyją sobie literaci"

20230923 181649a

 Benedykt Kozieł Wiceprezes kieleckiego Oddziału ZLP

20230923 181934a

 Irena Paździerz ( pseudonim artystyczny " Inez")- skarbnik kieleckiego Oddziału ZLP

20230923 183050a

 Uta Przyboś

20230923 183905a

 Anna Błachucka

20230923 184626a

 Zofia Walas pseudonim artystyczny " Boguwola"

20230923 190512a

 Kazimiera Szczykutowicz

jan chruslinskia

Jan Chruśliński