Świętokrzyscy mistrzowie pióra

Trwa dobra passa kieleckich poetów i pisarzy. Aktualności ZLP informują o sukcesach młodych twórców zrzeszonych w kole „Literackie Światło Młodych”. To ważne, aby młode pokolenie w zgodnej symbiozie  z doświadczonymi literatami, z radością i dumą akcentowało swoją obecność, bo to oni będą kształtować i promować   przyszłość naszej  literatury.

Członkowie Związku Literatów Polskich Oddział w Kielcach także mają powody do zadowolenia. Po trwającym blisko rok porządkowaniu kieleckiego Oddziału, przyszedł wreszcie czas na zdrowy oddech poetyckiej twórczości. Są  tego  konkretne dowody.

1 benedykt koziela

2 benedykt koziel2

O wielu imprezach organizowanych w nowych realiach było już głośno w kieleckim środowisku.  Niezapomniana i pełna literackiego  patriotyzmu  była  noc na Zamkowym Wzgórzu w Kielcach, która zgromadziła niespotykana liczbę wrażliwych serc pozostawiając na długo w pamięci pełnię wzruszeń. Wiele jest indywidualnych sukcesów- pod koniec 2023 r, ukazał się najnowszy tom poezji Benedykta Kozieła pt. „ Nie odstępując luster”. Jest to już jedenasty tom poezji naszego utalentowanego  i  pracowitego kolegi ,który w zadziwiający sposób łączy wymagającą pracę zawodową z poetycką pasją. 

3 usypianki eli jacha

4. okladka usypianeka

5 zdjecie eli jacha

W tym samym czasie Ela Jach, z  wykształcenia pedagog, z  zamiłowania poetka, satyryczka, rzeźbiarka i pasjonatka kultury ludowej wydała 10 książkę dla dzieci pt. „Usypianki, bajki, kołysanki”. Jej przesłanie to wspólne czytanie bajek przed snem – stąd zapewne wziął się tytuł. Chwile spędzone wraz z rodzicami  to godny przypominania, najszczęśliwszy okres beztroskiego dzieciństwa wart takiego podkreślenia. Ela Jach to znana i ceniona animatorka kultury. Oprócz wierszy pisze także fraszki, limeryki dla dorosłych. Jest autorką 18 książek. Jej utwory znajdują się w ogólnopolskich i międzynarodowych antologiach. Działa aktywnie w internetowych grupach poetyckich. 

Sukcesami może pochwalić się też  Irena Paździerz  (INEZ). W 2023 roku otrzymała nagrodę w konkursie literackim zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, a jej opowiadania  z  „Dzienników” oraz fragmenty przygotowane do wydania książki „Ktoś tu jest” zostały opublikowane w takich czasopismach takich  jak: „Świętokrzyski Kwartalnik Literacki”, „Liry Dram”, „Eskulap” oraz  na portalu internetowym „Pisarze.pl”. Inez pisze również wiersze. Znajdują się one w wielu antologiach  i były tłumaczone na język angielski i serbski, a w tym roku kilka  ukaże się w  w języku węgierskim.

 Z kolei Zofia Walas (BOGUWOLA) zajęła pierwsze miejsce w konkursie literackim pt „Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II”. Laureatką tego konkursu została także Lidia Jędrocha- Kubicka od niedawna członkini ZLP Oddział Kielce. I kolejna przedstawicielka naszego środowiska Anna Błachucka, która na początku grudnia ubiegłego roku w Warszawie w klubie Dowództwa Sił Zbrojnych na gali XXX konkursu Ikarowe Strofy zajęła III miejsce w kategorii proza.

6. zdjecie kieleckich literateka

 Na  historycznym sandomierskim rynku zatrzymane w fotograficznym kadrze, wymowne w swoim przesłaniu, budzące nadzieję na prawdziwą przyjaźń  i współpracę zdjęcie kieleckich literatek. W atmosferze porywających plenerów i zadziwiająco szczere w ludzkich relacjach podczas spotkania we wrześniu 2023 r. w Sandomierzu na I Ogólnopolskim Festiwalu Literatury pn. „Fakt. Biografia. Dokument., który odbył się we wrześniu 2023r. w Sandomierzu. Ich występy i prezentacje były na ustach wszystkich uczestników spotkania. Może sprawiła to nić prawdziwej przyjaźni jaką się wtedy dało odczuć? Na zdjęciu- w górnym rzędzie od lewej: Zofia Walas (Boguwola), Kazimiera Szczykutowicz, Teresa Opoka. Poniżej- od lewej: Anna Błachucka, Lidia Jędrocha-Kubicka, Irena Paździerz (Inez), Elżbieta Jach, Anna Zielińska-Brudek.  

Są to bez wątpienia przykłady dużej aktywności twórczej kieleckiego Oddziału ZLP,  który w tym roku odchodzi 40 lecie swojego istnienia. Kompleksowa ocena i nowe kierunki stowarzyszenia będą omawiane podczas głównych obchodów rocznicowych. Na spotkaniach roboczych, chcę się poddać merytorycznej ocenie członków stowarzyszenia i usłyszeć propozycje konstruktywnych pomysłów  na naszą  działalność  w  najbliższej  przyszłości. Ocenę potraktuje bardzo poważnie i gotowa jestem na każdy wariant rozwiązań. Dodam jedynie, że bez należytego, zespołowego zaangażowania wszystkich zainteresowanych dobrem naszego związku grożą nam kolejne lata niespełnionych oczekiwań i straconych nadziei. Jednak jako urodzona optymistka, wierzę w mądrość moich koleżanek i kolegów i w to, że zrobimy wiele by kielecki ZLP był nie tylko licznym stowarzyszeniem ale jaśniał jeszcze bardziej niż dzisiaj na firmamencie polskiej kultury.