Refleksje nad powieścią Jana Chruślińskiego Starość zaczęła się wczoraj
(Kielce 2017, OW „STON 2”, wyd. 3)

Jest to powieść autobiograficzna, w której beletrystyka splata się z elementami behawioralnymi, a realizm z poezją. Pisarz w sposób niezwykle ciekawy warsztatowo ukazuje różne aspekty życia od dzieciństwa aż po wiek emerytalny, lokując realne sceny najczęściej retrospektywnie na tle przyrody opisanej w sposób malarsko-poetycki.
Mozaikowość narracji pogłębia filozoficzna refleksja i zaduma nad przemijaniem, a jednocześnie hedonistyczna wręcz radość przeżywania każdej sekundy piękna otaczającego świata, szczęścia z ciepłą atmosferą rodzinną.
Źródłem swoistego carpe diem jest choroba i jej przezwyciężenie, dzięki czemu bohater-autor nabrał dystansu do nieistotnych w obliczu zmagania problemów. W owej mozaice szczegółów, sytuacji, z jakich składa się życie, odnalazł szczęście i spokój.

Książkę Starość zaczęła się wczoraj wyróżnia nie tylko ciekawa, wciągająca fabuła, ale również warsztat, nowatorska narracja, na którą składają się różne style, nakładające się na siebie wątki, dialogi i monologi, retrospektywne dygresje, ale przede wszystkim poezja opisu i słowa. Np. wirujący ruch płatków śniegu przywołuje zapomniane, dawne wydarzenia; obrazy przeszłości nakładają się na twarze bliskich osób, rodzinę. „Za oknami unosi się biała kurzawa śniegu. Drobniutkie płatki śniegu wirują wolniutko w szarości rozpoczynającego się dnia”. Dnia, którym należy się cieszyć, ale tę umiejętność zdobywa się na ogół w wieku mocno dojrzałym.
Nic dziwnego, że książka Jana Chruślińskiego uhonorowana została główną nagrodą na Polskim Festiwalu Sztuki „Orzeł 2016”. Dzięki wznowieniom zyskuje wciąż nowych czytelników.

Alicja Patey-Grabowska

Tę uhonorowaną prestiżową nagrodą książkę z autografem można nabyć, kontaktując się z Autorem e-mailowo pod adresem: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Można ją zakupić w cenie 30 zł, składając zamówienie na adres e-mailowy Oficyny Wydawniczej „STON 2”: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Można wypożyczyć w kilku warszawskich Miejskich Bibliotekach Publicznych w dzielnicach: Mokotów, Ursynów, Praga-Południe, bibliotece warszawskiego Domu Literatury, jak również w wielu bibliotekach na terenie kraju (m.in. w Kielcach, Rzeszowie, Białymstoku, w których odbyły się publiczne promocje). Prosimy sygnalizować wydawcy, gdzie ich brak dla nawiązania kontaktu.