andrzej zieniewicz1a

Foto: Andrzej Rybczyński / PAP

                     Żegnaj, Przyjacielu!

        3 czerwca, na Zjeździe, wybraliśmy go wiceprezesem naszej organizacji. Był zadowolony, obiecywał aktywność – tuż po wakacjach.

Pojechał, jak co roku, na Mazury i przez dwa miesiące miał żeglować swoim ulubionym jachtem w towarzystwie Żony i dwóch psów. Żeglował tylko miesiąc.

      Andrzej Zieniewicz był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, autorem wielu prac naukowych, wybitnym filologiem, znawcą literatury polskiej, skarbnicą wiedzy literackiej. Zakładał wydziały filologii polskiej na dwóch uniwersytetach w Turcji. Kilka lat temu Związek Literatów Polskich uhonorował go Nagrodą im. Jarosława Iwaszkiewicza.  24 września miał odebrać nominację do nagrody im. Norwida – dostał ją za znakomity tom esejów o współczesnej literaturze polskiej. Eseje przeważnie czyta się z trudem. Książkę Andrzeja czytaliśmy bez trudu: ten wielki erudyta nie chciał epatować swoją wiedzą, ona mu służyła do udowadniania odkrywczych tez. Pisał brawurowo, z wielkim poczuciem humoru, pisał wspaniałą, błyskotliwą polszczyzną. Miał racjonalny, pełen dystansu,  stosunek do świata i do siebie – i tu przesadzał.

     Znałem i przyjaźniłem się z Andrzejem prawie pół wieku, pracowaliśmy razem w miesięcznikach literackich, a potem, bardziej sporadycznie, na forum Związku i przy okazji imprez i akcji literackich. Wiele sobie obiecywaliśmy po współpracy teraz, po XXXIII Zjeździe. Ta niespełniona obietnica jest szczególnie bolesna.

     Są jednak ludzie niezastąpieni.

     Do zobaczenia, Andrzejku!

                                                                         Marek Wawrzkiewicz

Profesor Andrzej Zieniewicz, Wiceprezes Zarządu Głównego ZLP - nie  żyje

Profesor Andrzej Zieniewicz (1949-2023) swoją edukację i karierę naukową związał z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie na Wydziale Polonistyki zdobył doktorat (1981), a następnie habilitację (2001) i tytuł profesora (2012).

Naukowiec w latach 1996-2016 był członkiem Rady Wydziału, natomiast w latach 2000-2008 i potem od 2016 pełnił funkcję Kierownika zakładu Literatury XX w. i XXI w. W latach 1986-1994 prof. Andrzej Zieniewicz prowadził wykłady w Turcji na Uniwersytecie w Ankarze i na Uniwersytecie w Stambule. gdzie założył katedry filologii polskiej, które działają do dziś. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i trzykrotnie Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Zainteresowania badawcze: Historia i historiozofia w literaturze XX wieku, problemy literatury jako świadectwa, studia nad formami z pogranicza fikcji i autobiografii, zagadnienia kontaktów międzykulturowych, problemy glottodydaktyki w kulturze popularnej i w nauczaniu literatury. Publikował w „Przeglądzie Humanistycznym”, „Tekstach Drugich”, „Miesięczniku Literackim”, „Twórczości”, „Poezji”, „Midraszu”, „Dialogu”, „Literaturze”.

W Związku Literatów Polskich był jednym z najważniejszych krytyków literackich, wieloletnim członkiem i przewodniczącym Kapituły Nagród im. Juliusza Słowackiego i im. Jarosława Iwaszkiewicza.

Świadomi wielkiej straty żegnamy naszego Kolegę i Współpracownika.

 

Źródło: ow zlp