anna zielinska brudek prezes zlp oddzial w kielcach1a

Świętokrzyski Kwartalnik Literacki znów puka do serc

psx 20231109 154633a1

Minął kolejny rok działalności naszego stowarzyszenia. Niesłychanie ważny, bo w pewnym sensie łamiący znane i zaimplementowane w pamięci członków stereotypy lat  poprzednich, które w mistrzowski i nad wyraz ludzki sposób kształtował i kierował do naszych serc nieoceniony śp. Staszek Nyczaj. To zrozumiałe, że oceniana jestem przez pryzmat mojego poprzednika i mam pełną świadomość niedosytu i krytyki wynikającej z aspiracji oraz oczekiwań moich koleżanek i kolegów należących do kieleckiego Oddziału ZLP.

Na rozliczenia przyjdzie czas,  a dzisiaj chcę zaprezentować kontynuację pomysłu tak mocno związanego z naszym regionem i tak bardzo potrzebnego w dzisiejszym czasie wszechobecnego internetu. Dla wielu, a przede wszystkim dla młodych pewnie mocno archaicznego sposobu docierania do czytelnika,  ale dla mnie, a myślę, że i dla Was, potencjalni czytelnicy kontynuacji myśli naszego wielkiego wieszcza –„Oby te księgi trafiły pod strzechy”. Trafiły właśnie w takiej postaci... kredowego papieru, którego sam dotyk jest już kontaktem z innym światem,  tak dobrze nam znanym z lat dzieciństwa i młodości. Każda kartka wypełniona  pełną wrażliwości treścią otwiera świat, który  tak bardzo sobie cenimy dzisiaj, kiedy króluje wszechobecna nowoczesność i szmira. Wraz z Ireną Nyczaj główną i najważniejszą kontynuatorką tej ważnej publikacji z radością polecamy lekturę naszego Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego. Jest to lektura dla kochających zaciszne standardy obcowania sam na sam z myślami,  jakie starają się  przekazać nam autorzy i która  buduje naszą wyobraźnię zatapiając w poetyckim świecie wrażliwości,  czy literackim przekazie. Nie będę stopniowała prezentowanych publikacji. Uczyni to sam czytelnik, a ja pozostając  w świętym obowiązku kontynuacji spraw istotnych  i  pełnych wartości cieszę się z możliwości zaprezentowania dokonań  świętokrzyskich twórców.

Wymieniajmy się swoimi dokonaniami i prowokujmy do rozmowy, oceny, bo już sama debata jest wartością. Kluczem do niej są argumenty  w postaci twórczości,  jaką  staramy się przekazać potomnym. Bardziej lub mniej trafiającą do serc czytelników. Jednak nasza, bardzo osobista i czysta tworzona   w realnym świecie,  w jakim zostaliśmy wychowani i bez sztucznej awangardy nowoczesności,  jaką stara  się wymusić na nas obecna rzeczywistość.  Do takiej zachęcam.

Anna Zielińska-Brudek
Prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Kielcach.