Świętokrzyscy młodzi poeci rozwijają skrzydła

Niemałymi sukcesami mogą pochwalić się młodzi literaci zgrupowani w „Literackim świetle młodych” działającym przy ZLP w Kielcach. Zawiązane pół   roku temu koło, korzystające z możliwości twórczych spotkań w Pedagogicznej    Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach akcentuje  swoje aspiracje twórcze na różnych publicznych arenach, nie tylko regionalnych.

literackie swiatlo mlodycha

Na ulicy Sienkiewicza w Kielcach. Od lewej- Martyna Śmiech, Norbert Sierpień, Katarzyna Sobota, Karolina Bugajska z Literackiego Światła Młodych oraz poetka Zofia Walas (Boguwola) i Anna Zielińska-Brudek Prezes ZLP Oddział Kielce. 

Dwóch młodych twórców-Norbert Sierpień i Michał Czech Rusinow zadebiutowali w ogólnopolskim kwartalniku literackim, redagowanym przez Marlenę Zynger, członkinię Związku Literatów Polskich Oddział w Warszawie. Wiersze zaprezentowane w lipcu ubiegłego roku, podczas ogólnopolskiej wystawy „Twarze współczesnych poetów polskich”, w kieleckiej bibliotece  wzbudziły podziw u poetyckich  autorytetów.  Marlena Zynger inicjatorka udanego spotkania poruszona dojrzałością młodych twórców zapowiedziała publikacje ich wierszy w ogólnopolskim  Kwartalniku Literacko-Kulturalnym „LiryDram” . Tak też się stało i nasi młodzi jeszcze literackim stażem, ale dojrzali zawodowo przedstawiciele, zaprezentowani zostali wśród znanych i uznanych  w kraju  twórców poezji. Jest to bez wątpienia ogromne wyróżnienie, które  mobilizuje do dalszej  twórczości. I kolejna utalentowana osoba - Martyna Śmiech – przewodnicząca  „Literackiego światła młodych”.  W 2023 roku została laureatką dwóch ogólnopolskich konkursów poetyckich. Podczas Chojnickiej Nocy Poetów zdobyła  pierwszą nagrodę w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Jednego Wiersza. W  listopadzie  Martyna  została wyróżniona podczas finału XXXI Sejmiku Poety „Pod Diablą Górą” w Bukowie. Miesiąc później zajęła II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Literackim „Piękno Stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana  Pawła II.

spotkanie autorskie w busku zdroju z norbertem sierpniem1

Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisze wiersze  od najmłodszych lat. Jej twórczość stanowi przepełniona  kobiecą intymnością dojrzała i wrażliwa poezja . Publikuje ją w mediach społecznościowych, a  wiersze docierają do wielu  tysięcy odbiorców. Martyna w 2020 roku wydała swój debiutancki tom poezji  pt. „365”, obecnie zakończyła pracę nad kolejną publikacją, która ukaże się w najbliższych miesiącach. Z kolei Katarzyna Sobota, autorka  zbioru opowiadań „Kołysanki i inne fantazje” jest twórcą hymnu młodych literatów „Narodził się poeta”. Zdobył on  pierwszą nagrodę w slamie poetyckim podczas festiwalowych dni Herlinga Grudzińskiego w Kielcach, w którym udział wzięło czternastu członków „Literackiego światła młodych”. Wiele osób miało możliwość usłyszeć go nie tylko podczas festiwalu na kieleckiej Sienkiewce, ale  także  na ulicy Jana Pawła ,gdzie spotykają się młodzi twórcy. Hymnem tym witali przechodniów i ekipę TVP Kielce, która nagrywała audycję o ich  genezie powstania i działalności .   Koło posiada już swoją stronę internetową, gdzie zaprasza wszystkich zainteresowanych, a bardziej konserwatywnym i zachowawczym wielbicielom poezji i literatury już niedługo zaserwuje Almanach Poetycki, który ukaże  się  w tym roku. Podkreślić należy, iż już jedenaścioro młodych, dzięki współpracy z Radiem Kielce zaprezentowało swoją twórczość w audycji kulturalnej zyskując uznanie wśród słuchaczy. 

piate zdjecie1

W Busku-Zdroju sympatycy poezji spotkali się, aby wspólnie z Norbertem Sierpniem czytać wiersze jego autorstwa „ W zakątku literackim ", „Płótno", "Liść", "O wuju Janku" czy "Byłaś Mamo". To tylko kilka jego utworów, które wybrzmiały w zabytkowym Sanatorium Marconi.

martyna smiech1

Ta aktywność budzi radosne  stwierdzenie -„serce roście…”, bo są to najlepsze przykłady nowej, godnej naśladowania   tendencji, że nie smartfon i komputer, ale bezpośredni kontakt z odbiorcą jest najlepszym i najbardziej trafnym sposobem docierania do serc   czytelników i słuchaczy.

dyplom1

Swoim doświadczeniem piszącą młodzież wspierają poetki- Lidia Jędrocha-Kubicka, Zofia Walas (Boguwola) oraz Monika Zając, polonistka ZDZ z Kielc.

Jeszcze jeden fakt godny i konieczny odnotowania.

W dzisiejszej dobie samowoli i braku reguł określających poetycką bądź literacką  wartość, najwyższy czas starać się przynajmniej zarysować punkt odniesienia i kształt rodzącej się twórczości. Piszę to pod wpływem lektur, jakie zalewają nasz literacki rynek, a nad którymi, ze względu na poziom czy raczej jego brak, należałoby  spuścić  zasłonę  miłosierdzia.

katarzyna sobota spiewa autorski utwor rodzi sie poeta1

  Katarzyna Sobota śpiewa swój autorski utwór "Rodzi się poeta" do którego napisała tekst i skomponowała muzykę.

Przed takimi rozczarowaniami chcemy chronić naszych młodych literatów i głęboko wierzę, że decyzja jaką podjęliśmy o współpracy   jest ze wszech miar  słuszna i przyczyni się do właściwego  rozwoju i kierunku ich wrażliwości. Te bez wątpienia  osiągnięcia twórcze wydają się być  dobrym prognostykiem na przyszłość. Nasuwa się też refleksja,  ale już nie w formie pytania ”Kto mi dał skrzydła”, lecz sugestia granicząca z pewnością, że będą je rozpościerali coraz szerzej, szybowali  coraz wyżej …dla dobra kieleckiej kultury.