Rubinowe Gody, czyli jubileuszowa gala w Kielcach
Chciałbym na gorąco podzielić się z Wielce Szanownymi Członkami Związku Literatów Polskich garścią refleksji po jakże doniosłym i radosnym wydarzeniu, jakim była wspaniała impreza wieńcząca czterdziestolecie istnienia Kieleckiego Oddziału ZLP. Te podniosłe w treści i formie obchody miały miejsce w gościnnych progach Kieleckiego Centrum Kultury, co miało ogromne znaczenie, gdyż sala teatralna z prawdziwego zdarzenia, dysponująca możliwościami sterowania kierunkiem, natężeniem i barwą oświetlenia, świetną akustyką, wielkim ekranem sprzężonym z multimedialnym sprzętem i precyzyjnym nagłośnieniem, pozwoliła na wydobycie wszelkich walorów dynamicznego scenariusza.
Scenariusza, którego Autorką była Pani Prezes Kieleckiego Oddziału Anna Zielińska-Brudek, przez jego meandry zręcznie i z gracją sterowała literacką łodzią Pani Redaktor Magdalena Sitek z Radia Kielce, a pomagał im piszący te słowa wiceprezes oddziału. Ta trójka w świetle reflektorów na scenie starała się, moim zdaniem skutecznie, trzymać w napięciu pogrążoną w nastrojowym półmroku, wypełnioną do ostatniego miejsca widownię. W pierwszym rzędzie zasiedli honorowi goście, wśród których obok obecnych i byłych przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, można było zobaczyć członków Prezydium Zarządu Głównego ZLP i biskupa Mariana Florczyka.
Ale, po kolei. Przez ostatnie minuty przed rozpoczęciem gali, widzom zajmującym pojedyncze wolne miejsca na widowni towarzyszyła nastrojowa muzyka wiolonczelowa w wykonaniu Rocha Dobrowolskiego, a punktowe reflektory prześlizgiwały się po umieszczonych na sztalugach obrazach i stołach ze zgromadzonymi rekwizytami, które miały sukcesywnie uświetniać galę. Wraz z wybiciem godziny siedemnastej Pani Redaktor prowadząca imprezę rozpoczęła uroczystość od przywitania gości. Zaraz potem stojący w uroczystej ciszy uczestnicy wysłuchali niezwykłego utworu, hymnu świętokrzyskich literatów. Autorką słów hymnu jest Anna Błachucka, muzykę skomponował Przemysław Sękowski, a utwór został brawurowo wyśpiewany przez Tercet Madam w składzie: Maria Chwastek, Maja Zagrodzka i Hanna Maciejczyk ze Studia Piosenki SAMI Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach.
Biskup Marian Florczyk przypomniał, że rozpoczynająca się właśnie gala jubileuszowa odbywa się 16 października, a więc dokładnie w 46 rocznicę wyboru Jana Pawła II, a przecież Karol Wojtyła legitymował się poważnym dorobkiem literackim, więc warto o tym wspomnieć. Kolejnym punktem programu był krótki zarys minionych czterech dekad działania Oddziału ZLP w Kielcach zaprezentowany przez wiceprezesa tej jednostki Bogusława Wiłkomirskiego, który stwierdził, iż bez zbędnej skromności Świętokrzyska Rodzina Literacka może być dumna z osiągnięć czterdziestolecia. Przez analogię do jubileuszów małżeńskich nazwał uroczystość obchodzoną przez tę społeczność Rubinowymi Godami. Wspomniał o przewodzących oddziałowi prezesach: Stanisławie Rogali, Zbigniewie Nosalu, Bogusławie Pasternaku i Andrzeju Lenartowskim. Potem stwierdził, że od listopada 1996 r w kieleckim oddziale rozpoczęła się epoka Stanisława Nyczaja. Mówił, że używa określenia „epoka” bez przesady, gdyż Stanisław Nyczaj pełnił tę zaszczytną funkcję przez prawie 26 lat. Jego ogromna kreatywność spowodowała, iż Oddział Kielecki zasłynął w ZLP funkcjonowaniem wielu inicjatyw. Bogusław Wiłkomirski szczególnie podkreślał założenie, redagowanie i wydawanie Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego (ŚKL) oraz plenery literackie, które stały się znakiem firmowym oddziału. Tym wspomnieniom towarzyszyły piękne zdjęcia wyświetlane na wielkim ekranie, doskonale ilustrujące wysoki poziom artystyczny i merytoryczny ŚKL oraz historię plenerów, ich wielowątkowość, rozmach i formę. I jeszcze najnowsza historia. Po odejściu do Krainy Wiecznej Poezji Stanisława Nyczaja i jego zastępcy Jana Lechickiego, nowym Prezesem Oddziału została wybrana Anna Zielińska-Brudek. Warto podkreślić, że jednym z pierwszych jej sukcesów było sfinalizowanie marzeń o własnej siedzibie oddziału.
Ledwie przebrzmiały ostatnie słowa rysu historycznego, a już widów czekała niespodzianka. Bez żadnej zapowiedzi, w pięknej interpretacji Radosława Pacha ze studia Wokalnego WDK Kielce, audytorium wsłuchało się w poetyckie frazy, a dopiero potem Pani Redaktor Sitek wyjaśniła, że był to wiersz „Jak to się stało” autorstwa Stanisława Nyczaja. Zaraz padła zapowiedź wiersza "Poduszka " Anny Zielińskiej- Brudek z tomu poezji " Tymczasowi". Jego wokalno-instrumentalną interpretację przedstawili Roch Dobrowolski i Magdalena Surma.
W jubileuszowych uroczystościach nie może zabraknąć wręczania różnych odznaczeń. To piękna i tradycyjna forma docenienia wysiłków poszczególnych osób budujących wkładem swoich cegiełek gmach literackiej wspólnoty. Pan Łukasz Mucha, Dyrektor Biura Wojewody Świętokrzyskiego wręczył Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal Srebrny otrzymała Elżbieta Musiał, a medale brązowe Andrzej Nowak Arczewski i Uta Przyboś-Christiaens. Zabrzmiały fanfary, wykonano pamiątkowe zdjęcia, a w imieniu odznaczonych głos zabrała Pani Elżbieta Musiał. Na scenę zostali też poproszeni: Jarosław Edward Gryz, Elżbieta Jach, Teresa Ewa Opoka i Zofia Walas, którym przyznano Brązowe Krzyże Zasługi. Ze względów proceduralnych odznaczenia te nie zostały wręczone fizycznie, ale zostanie to dopełnione przy najbliższej okazji.
I znowu wzruszenie. Pani Prezes Anna Zielińska-Brudek przy dźwiękach nastrojowej muzyki wręczyła pamiątkowe almanachy wspomnieniowe rodzinom zmarłych literatów: Marii Antolskiej, żonie ś. p. Zdzisława Antolskiego, Marianowi Ruminowi, mężowi ś. p. Ireny Żukowskiej-Rumin oraz Małgorzacie Jóźwiak, córce ś. p. Jana Lechickiego.
Oddział w Kielcach działa w strukturze całego Związku Literatów Polskich. Na jubileuszowej gali nie mogło zatem zabraknąć przedstawicieli Prezydium Zarządu Głównego ZLP. Obecni byli: dwaj wiceprezesi stowarzyszenia, Andrzej Dębkowski i Zbigniew Milewski, przewodniczący komisji kwalifikacyjnej Andrzej Walter oraz skarbnik związku Bogusław Wiłkomirski. Pani Prezes Oddziału Kieleckiego wręczyła każdemu z nich imienne podziękowanie. Żałować wypada, że problemy zdrowotne nie pozwoliły uczestniczyć w jubileuszowych obchodach Prezesowi ZLP, Markowi Wawrzkiewiczowi, który jednak był obecny z nami duchem. Świadectwem tego był piękny list gratulacyjny, odczytany przez Andrzeja Dębkowskiego i skwitowany gromkimi brawami.
Następnie obecni na gali wiceprezesi ZLP. Andrzej Dębkowski i Zbigniew Milewski wręczyli, przy muzycznej oprawie Rocha Dobrowolskiego, Honorowe Odznaki Związku Literatów Polskich. Złotą odznakę otrzymała Irena Nyczaj, a odznaki srebrne Beata Kępińska i Anna Zielińska-Brudek. Znowu zabrzmiały fanfary, wykonano wspólne fotografie. Marcin Janaszek wykonał autorską piosenkę poetycką „Świętokrzyskie jodły”, do której skomponował muzykę.
Oddział Kielecki jest oddziałem licznym, więc nie było fizycznej możliwości zaprezentowania na twórczości literackiej wszystkich jego członków. Publiczności musiały wystarczyć wiersze Lidii Jędrochy-Kubickiej, Uty Przyboś-Christiaens, Wiesławy Szproch i Benedykta Kozieła. Wiersze Benedykta Kozieła, wiceprezesa Oddziału Kieleckiego zostały wykonane w interpretacji duetu wokalno-muzycznego Magdaleny Surmy i Rocha Dobrowolskiego.
I znowu gra świateł i znowu zmiana nastroju. Nastąpiło wręczenie podziękowań dla władz, urzędów i sponsorów. Na scenie Anna Zielińska-Brudek i Bogusław Wiłkomirski, dziękowali tym wszystkim, którzy przyczynili się do tak efektownego podsumowania czterech dekad działalności Literackiego Oddziału z Grodu nad Silnicą. Z kolei gratulacje za dotychczasowe osiągnięcia i życzenia sukcesów na dalszej twórczej drodze popłynęły od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego i Zarządu Województwa, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza, Wojewódzkiego Domu Kultury, Kieleckiego Centrum Kultury, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Radia Kielce, Wodociągów Kieleckich, Miejskiej Biblioteki Publicznej im J. Pilcha oraz Grupy Literackiej „Wiklina” i Miejskiego Centrum Kultury. Wszystko to okraszone zostało pięknymi bukietami kwiatów.
I wreszcie niezwykle przyjemny akcent. Bogusław Wiłkomirski zapraszał na scenę wszystkich obecnych na gali członków naszej świętokrzyskiej wspólnoty pięknego słowa, a Anna Zielińska-Brudek wręczała każdemu imienne podziękowanie, egzemplarze jubileuszowych wydawnictw „Zapatrzeni w Słowa” i „Wczoraj, dziś, jutro – antologia 40-lecia Kieleckiego Oddziału ZLP” oraz piękną kamienno-metalową statuetkę ufundowaną przez Wojewodę Świętokrzyskiego Józefa Bryka. Scena zapełniała się wzruszonymi bohaterami, tworzącymi historię czterech dekad oddziału, błyskały flesze aparatów fotograficznych, przy dźwiękach fanfar składano sobie gratulacje.
Swoją obecność zaakcentowali twórczo zrzeszeni w Literackim Świetle Młodych przy ZLP Kielce.
Wreszcie po ponad dwóch godzinach, które minęły jak mgnienie oka, część oficjalna dobiegła końca. Pani Redaktor Magdalena Sitek, której dziękuję za piękne prowadzenie uroczystości, z gracją zaprosiła wszystkich uczestników na jubileuszowy bankiet, na którym strzelały korki od szampana, wznoszono toasty, krzepiąc się smacznymi i efektownie podanymi przekąskami, składano sobie życzenia i gratulacje.
Nie sposób w takiej relacji przekazać bardziej szczegółowych informacji, ani zaprezentować bogatej kolekcji fotografii. Dlatego serdecznie zapraszam do otworzenia podanych poniżej linków.
Gorąco pozdrawiam wszystkich członków Związku Literatów Polskich a poszczególnym oddziałom terenowym życzę równie udanych jubileuszy.
Bogusław Wiłkomirski
Wiceprezes oddziału Kieleckiego ZLP.