moja fotka pyty klejakiz praszczakiema

Klejaki to dźwiękowe impresje na saksofon i fortepian, stworzone do słów poety Kazimierza Kochańskiego. Pomysł tego artystycznego projektu narodził się w maju 2020 roku.

Pana Kazimierza i jego poezję poznałem jednak znacznie wcześniej – już w roku 2015. Subtelny humor, dystans, ironia, a jednocześnie refleksyjność jego tekstów, zrobiły na mnie duże wrażenie. Długo zastanawiałem się, jak muzycznie spożytkować oryginalny styl wierszy tego niezwykłego poety. Początkowo myślałem o pieśniach na chór mieszany lub utworach przeznaczonych na głos solowy z fortepianem. W końcu jednak doszedłem do wniosku, że byłoby to zbyt pretensjonalne – zupełnie nieprzystające do stylistyki wierszy Kazimierza Kochańskiego. Dlatego zdecydowałem się na duet: saksofon i fortepian. Muzyczne tematy oraz improwizacje. Elementy zaplanowane i spontaniczne.

Nie byłoby Klejaków bez poetyckiego tchnienia poruszającego struny głosowe Pana Kazimierza, wirtuozowskich popisów instrumentalnych Michała Borowskiego, pełnych kosmicznej ekspresji obrazów Anny Merskiej-Mitan oraz precyzyjnej szlifierki dźwięku reżysera Karola Mitana. Serdecznie im dziękuję.

A czym w ogóle są Klejaki? Zdaniem samego Kochańskiego, jako poeta próbuje on jakoś skleić zawadiacką doczesność z gnuśną wiekuistością. Jak to zrobić? No cóż… do tego właśnie potrzebne są Klejaki.

 Jarosław Praszczałek