Ocalony, bo z Tobą pamięć

01 antolski1a

Związek Literatów Polskich O/Kielce z ogromnym smutkiem informuje,  że 4 grudnia 2023 roku odszedł od nas na zawsze Zdzisław Antolski, polski poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, wydawca, autor 21 książek. Jego bogatą twórczość określiło ukochane Ponidzie, Kielce i ziemia świętokrzyska. Mówił o sobie; „Moje życie i pisanie zdominowali dwaj pisarze; Adolf Dygasiński i Stefan Żeromski”.

 

Śmierć nawet jeśli jest oczekiwana- zawsze jest zaskoczeniem. To jej ostatni przywilej, ale jakże dla nas bolesny…

05 latarnia umarlych1a

Lekarze nie dawali większych nadziei. Odwiedzałam go z co drugi dzień  w kieleckim szpitalu na Czarnowie. Na prośbę jego żony Marii, ale także z obowiązku przyjaźni jaka od pewnego czasu się narodziła. Był jedną z nielicznych osób życzliwie kibicującą mi w trudnej roli Prezesa kieleckiego Oddziału ZLP. Sam trzymał się kurczowo organizacji i widział w niej autentyczny sens uczestnictwa. Mimo ciężkiej choroby, pisał do końca. Wierny przyjaciel naszego pisarza - Bohdan Wrocławski redaktor naczelny e - Dwutygodnika Literacko - Artystycznego wspierał go twórczo, publikując na stronie Pisarze.pl wspomnienia pt. Miniatury.

02 kapsula czasu1a

Zdzisław planował je wydać w formie książkowej. Nie zdążył. Odszedł 4 grudnia br  a jeszcze tego dnia  byłyśmy umówione z Marią na kolejna wizytę, bo ktoś musiał  towarzyszyć jej, żeby pomóc zrozumieć i przetrwać widok odchodzenia najbliższej osoby. Zapamiętam naszą rodzącą się przyjaźń i mądrość na jaką stać niewielu ludzi pióra - „Tylko naprawdę wielcy pisarze, poeci mogą czuć się małymi wobec literatury czy poezji”.

05 korzenska1a

Ty Zdziniu zostaniesz wielkim twórcą, bo byłeś skromny mimo, że przerastałeś wielu  swoim talentem i wrażliwością. Spoczywaj w spokoju.

                                                          Anna Zielińska-Brudek

                                                        Prezes Związku Literatów Polskich

                                                              Oddział w Kielcach