winieta nowiny polnocnea

NOWA KADENCJA Oddziału ZLP w Olsztynie

Wróciłem z zebrania sprawozdawczo-wyborczego Związku Literatów Polskich, Oddziału w Olsztynie.

Zasiedliśmy do obrad w kawiarni „U Artystów”, na olsztyńskiej Starówce, gdzie dzięki uprzejmości Andrzeja Goździewskiego, właściciela kawiarni, mamy naszą gościnną siedzibę. A ponieważ termin wyborów 16 lutego 2023 r.  zbiegł się z "tłustym ćwiartkiem", zostaliśmy poczęstowani pączkiem i herbatą z prądem.

O godzinie 12.oo, z dwunastu naszych członków na zebranie przybyło siedmiu. Dlatego decyzje przez nas podjęte mogły stać się prawomocne.

Zebranie rozpoczęło się od ustąpienia obecnego Zarządu, w imieniu którego Prezes Andrzej Cieślak złożył sprawozdanie z działalności w minionej kadencji, która obfitowała w wiele ciekawych i różnorodnych dokonań. Aby uświadomić ich wagę Prezes długo wyliczał na palcach, ile i co zrobili poszczególni członkowie  Oddziału.

Zawiesiliśmy tablicę upamiętniającą 100 lat ZLP i 65 lat istnienia ZLP na Warmii i Mazurach. Wraz ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy RP Oddziału w Olsztynie, zawiesiliśmy tablicę pamiątkową na domu, w którym mieszkał pisarz Henryk Panas. Współorganizowaliśmy dwie Edycje Nagrody Jego imienia. Wspólnie z SD RP na cmentarzu przy ul. Poprzecznej wiązanką kwiatów uczciliśmy pamięć Seweryna Pieniężnego. Wzięliśmy udział w uroczystości klubu poetyckiego „Barcja” tym razem w Bartoszycach, gdzie na blokach mieszkalnych zawiesiliśmy tablicę pamiątkową poety Józefa Jacka Rojka i na innym budynku tablicę poetki Teresy Bratek.  Wydaliśmy umownie zwany Almanach ZLP Oddziału w Olszynie „toMy i Przyjaciele”, pokazując teksty, ( zdjęcia, dokumenty – niektóre nieznane), rysunki, ciekawostki związane z dziennikarską i literacką historią Warmii, Mazur i Powiśla od 1945 roku. Prezentując sylwetki i/ lub wspomnienia o dziennikarzach, którzy byli lub są także literatami oraz literatów, jako aktywnych dziennikarzy SDP i SD RP, przypominając nazwiska, m.in.: Katarzyński, Pantak, Radzicki, Ciesielski, Skowroński, Soroka, Daukszewicz, Piszczako, Piotrowska, Leyk, Samulowski, Panas, Kraczkowska, Mierzyńska, Walichnowski, Matulewicz, Książek, Cieślak, Połom, Turkowski, Sokołowski, Pazera, Rosłan, Segiet, Śrutkowski, Bałtroczyk, Leśniowski, Grzeszczyk, Protakiewicz, Kruk, Willan, Bruski, Maria Zientara – Malewska, Pieniężni, Ogrodziński...), twórczość bieżącą. W książce pokazano też rodzący się ruch publicystyki dziennikarsko – literackiej, drukarzy gazet, pierwsze drukarnie Olsztyna, biblioteki z literackimi patronatami, winiety pism ukazujących się w Regionie.

Każdy z nas ma ponadto własne dokonania, więc nie sposób ich wszystkich w tym miejscu wyliczyć.

Ten czwartek proponował nam aż dwa smakołyki. Świeży pączek i świeżą gazetę ( I numer bezpłatnej gazety "Nowiny Północne", ukazującej się dla Braniewa, Bartoszyc, Kętrzyna i Mrągowa). SDP, SD RP i ZLP życzy nowo powstałej gazecie i Redaktorowi Naczelnemu Tomaszowi Mirońskiemu wszystkiego najlepszego!

Gdy sprawozdanie i dyskusje nad dokonaniami zostały ukończone, zarządzono głosowanie do nowego Zarządu Oddziału. Po tajnych skreśleniach list, komisja skrutacyjna ogłosiła ich wynik. Zarząd pozostał podobny jak w latach poprzednich, z niewielkimi zmianami. Andrzej Cieślak – prezes, Jerzy Górczyński – v - ce prezes, Jerzy Szczudlik – sekretarz i Jerzy Sałata – sędzia koleżeński i rewizor.

Jednogłośnie wybrano również delegatów na Walny Zjazd sprawozdawczo wyborczy Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich w Warszawie 13 maja 2023 roku ( Andrzej Ballo, Andrzej Cieślak, Jerzy Sałata).

 

Jerzy Górczyński

- jeż. Raczej pisarz niż redaktor. No, ale redaktor też…