NAJAZD POETÓW NA ŚREM !!!

 pamiatkowe zdjecie w bibliotece publicznej w sremie z panem burmistrzem i autorkami wykladu o pauli wezykownej1a

W 100-lecie Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich

 Jedenastu poetów, prozaików, uczestników 44.Międzynarodowego Listopada Poetyckiego przybyło do Śremu w drugi dzień obchodów 100-lecia powstania Poznańskiego Oddziału ZLP, gdzie w najpiękniejszej bibliotece jaką widziałam, zorganizowano poetyckie spotkanie z młodzieżą. Twórcy reprezentowali całą Polskę, od morza do Tatr, od Zachodu po Wschód. Powiem szczerze, że zazdrościłam uczniom takiego spotkania z literaturą.

Na scenie zasiedli: Radovan Brenkus (Rzeszów), Marta Pelinko(Rzeszów), Piotr Prokopiuk (Szczecinek), Irena Kaczmarczyk (Kraków), Sebastian Brejnak (Kraków), Paweł Kuszczyński (Poznań), Halina Dziszyńska -Błachnio (Poznań), Robert Rudiak ( Zielona Góra), Gabriela Szubstarska (Gdańsk), Franciszek Haber ( Gliwice), Adam Bolesław Wierzbicki ( Krosno).Interesujący i zróżnicowany zespół twórców z dużym literackim dorobkiem. Autorzy dysponowali kilkuminutowym czasem, w którym mogli ekspresowo zaprezentować siebie i wybiórczy fragment twórczości. Nie było to łatwe, ale uważam że wszyscy świetnie wywiązali się z zadania a w pamięci młodzieży zapisze się to wydarzenie na zawsze. Bo obserwując ich zapatrzenie, zauważyłam iż byli autentycznie wsłuchani w płynące ze sceny słowa. Niektórzy z uczniów przyznali się do własnych prób literackich. Potwierdza to fakt ich uczestnictwa w Turniejach Jednego Wiersza, organizowanych już po raz 15. przez Bibliotekę .Publiczną im. Heliodora Święcickiego w Śremie, która jest współorganizatorem Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu. Całodzienny pobyt w przyjaznej książnicy nie ograniczył się tylko do spotkania z młodzieżą. Pani dyrektor Anna Laska-Szmyt zaprosiła nas na bardzo ciekawy wykład, który z pasją wygłosiła dr Danuta Płygawko (poetka, pisarka,tłumaczka) przy współudziale pracowniczki biblioteki – pani Ewy Bąk na temat Pauli Wężykównej- wybitnej śremskiej poetki. Panie finalizują właśnie prace nad wydaniem książki o wymienionej poetce. Potem zwiedziliśmy przepiękne wnętrza biblioteki, czytelnie dla dorosłych i dla młodzieży, wypożyczalnię, czytelnię czasopism, audiobooków, Mediatekę i wypożyczalnię. Oprowadzająca nas Pani Dyrektor poinformowała, iż biblioteka zgromadziła około 114 tys. woluminów i 2909 płyt. Wszędzie jasna biel, nowoczesne biurka, stoliki, krzesła, kanapy, obrazy i kwiaty, kwiaty, kwiaty…Byłam w niejednej bibliotece, pracowałam kilkanaście lat w Bibliotece Jagiellońskiej, ale chylę głowę przed tak wysmakowanym wnętrzem i bogatymi zbiorami. W jednym z takich pomieszczeń jedliśmy pyszny obiad oraz słodkości z aromatyczną kawą. Na tym jednak nie koniec. Na sutą i wystawną obiadokolację zaprosił nas burmistrz Śremu – Pan dr Adam Lewandowski, który sam jest poetą zrzeszonym w Poznańskim Oddziale ZLP i obdarował każdego swoim pięknie wydanym tomem „Wierszy z podróży”. Podczas uroczystej kolacji wystąpił lokalny zespół, który w przyjemnych, delikatnych utworach utrwalał w nas całe pokłady śremskich wspaniałych wrażeń. Nie obeszło się oczywiście bez czytania wierszy przy stole. Ostatni wiersz Pawła Kuszczyńskiego, byłego Prezesa ZLP OP, wystukał niestety godzinę 22.30. Wsiedliśmy więc do taksówek i znaleźliśmy się w elegancko wyposażonych pokojach hotelu Metropol. I znów trudno było zasnąć, bo przez okna zaglądały dachy starych kamieniczek ( Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce) a w uszach pobrzmiewały dźwięki muzyki i poetyckich słów.

Wyjazd poetów na spotkania autorskie do różnych miast Wielkopolski poprzedziła 4 XI uroczysta Inauguracja 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, połączonego z obchodami 100. rocznicy powstania ZLP OP. Jubileuszowa uroczystość odbyła się w reprezentacyjnej Sali Czerwonej w Pałacu Działyńskich, w którym w odrodzonej Polsce, od 1934 roku organizowano, staraniem lokalnego oddziału Związku Literatów Polskich, „Czwartki literackie”.

Ceremonię w Pałacu poprowadzili: prezes Oddziału Zbigniew Gordziej, sekretarz - Anna Andrych i wiceprezes Jerzy Beniamin Zimny. W wyjątkowym Święcie Poezji uczestniczył Prezes Zarządu Głównego ZLP Marek Wawrzkiewicz.

inauguracja 44.mlp od lewej marek wawrzkiewicz zbigniew gordziej anna andrych1a

W pierwszej części Inauguracji 44. MLP odbyło się wręczanie honorowych odznaczeń, medali ZLP za wybitne osiągnięcia, wręczenie Nagrody w Konkursie im. Kazimiery Iłłakowiczówny na książkowy debiut roku 2020, wręczenie Nagrody Zarządu Poznańskiego Oddziału ZLP za całokształt twórczości, wręczenie Statuetki PRIMATUS dla Mecenasa 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego oraz wręczenie Nagrody Literackiej 44. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. W tym roku Nagrodę Literacką otrzymał młody poeta z Krakowa – Sebastian Brejnak za tom poezji „Filo”.Wzruszającą była chwila wręczenia statuetki za osiągnięcia i działalność kulturotwórczą Autorce 50. książek (tomów poezji, bajek dla dzieci, powieści), tłumaczce – Helenie Gordziej, która z uwagi na swój wiek nie mogła uczestniczyć w uroczystości i zastąpił Ją Prezes Oddziału ( syn Pani Heleny)- Zbigniew Gordziej. Po wręczeniu odznak, statuetek, wygłoszeniu laudacji i krótkiej przerwie nastąpiła prezentacja wierszy z Almanachu 44. MLP, którą poprowadził Ryszard Biberstajn.

palac dzialynskich inauguracja 44.mlp1a

Jubileuszową, precyzyjnie przygotowaną imprezę, uświetnił Dominik Górny, który brawurowo zagrał na fortepianie kilka utworów własnej kompozycji. Uroczystości towarzyszył kiermasz książek autorów zaproszonych na MLP. Na kiermaszu można było też zakupić publikacje wydawane cyklicznie przez Poznański Oddział ZLP: Almanach 44. MLP, prozatorskie pismo ReWiry oraz wspomnieniową książkę „Zdarzyło się wczoraj”, opublikowaną w 100-lecie powstania Poznańskiego Oddziału ZLP.

Toast - lampkę szampana, wypiliśmy na uroczystej kolacji w „Jowicie” - Domu Studenckim Uniwersytetu im.A. Mickiewicza, gdzie nocowaliśmy w 1-osobowych pokojach.

Napięty program, wyjazd poetów na spotkania autorskie do różnych wielkopolskich miejscowości, pozostawił na pewno w każdym niezapomniane wrażenia. Była okazja do wzajemnego poznania się, wymiany książek literackich i dyskusji. Pandemiczna izolacja wyzwoliła pokłady radości bycia razem w serdecznej atmosferze, jaką stworzyli ORGANIZATORZY Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, włodarze miast i pracownicy kulturalnych placówek, bibliotek.

srem pani dyr.anna laska szmyt i irena kaczmarczyk1a

Było to godne i piękne uczczenie 100-lecia powstania Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. GRATULACJE i PODZIĘKOWANIA dla WSZYSTKICH zaangażowanych w organizację literackiego, prestiżowego wydarzenia!

Kraków, 10 XI 2021 Irena Kaczmarczyk