Całe zło tego świata: diagnoza i terapia

jasinski1a

Na marginesach książki „Diabeł, marne życie i wiatr Apokalipsy” Bogusława Jasińskiego

Przedmiotem spotkania będzie prezentacja głównych wątków najnowszej książki Bogusława Jasińskiego „Diabeł, marne życie i wiatr Apokalipsy”. Wybrane jej wątki, wraz z komentarzem zaprezentują:

prof. Andrzej Pawłowski AT Warszawa

ks. prof. Witold Kawecki CSsR

ks. dr Marek Kotyński CSsR

dr Piotr Frączak Fundacja im. Schumanna

dr Kazimierz Piotrowski (ASP Łódź, kurator wystaw, krytyk sztuki)

Marek Wawrzkiewicz prezes Związku Literatów Polskich

Prowadzenie:

red. Wojciech Dobrzyński Narodowy Instytut Studiów Strategicznych

Wybrane fragmenty książki przeczyta Jarosław Gajewski (prof. Akademii Teatralnej w Warszawie, aktor Teatru Narodowego).

W spotkaniu wezmą udział reprezentanci środowisk wolnościowych, trzeciego sektora oraz wszyscy zainteresowani analizą źródeł i sposobów działania zła we współczesnym świecie oraz mechanizmami obrony przed nim.

Na koniec spotkania zapraszamy na unikalny koncert na misach i gongach tybetańskich, nawiązujący wprost do tematyki zła w świecie, a zatytułowany ,, Ucieczka do Elizjum" . Wykonawcami będą: prof. Ryszard Ługowski (ASP Warszawa) oraz Paulina Sylwestrowicz (instrumenty klawiszowe).

Zapraszamy serdecznie, wstęp wolny.

Miejsce: Parafia PW „Wszystkich Świętych” w Warszawie, plac Grzybowski, sala teatralna

 Czas: 25 marzec 2023

           godz. 17

Bogusław Jasiński

Filozof i artysta, autor kilkunastu książek z zakresu filozofii i estetyki, z których najważniejsze to: „Twórczość a sztuka. Wprowadzenie do estetyki procesów twórczych”, „”Myślenie Heideggerem”, „Tezy o ethosofii”, „Zagubiony ethos”, „Dwie fenomenologie: Husserl i Heidegger”, „Droga myśli”, „Estetyka po estetyce. Prolegomena do ontologii procesu twórczego”. Laureat nagrody ministerialnej I-go stopnia im. St. Wyspiańskiego, członek kilku stowarzyszeń naukowych i artystycznych w kraju i za granicą, Najwybitniejszy Młody Polak Roku 1981 wybrany w ankiecie dziennikarzy. Twórca i artystyczny lider grupy artystycznej „Pracownia Teatru”, członek „Sztuki i Teorii”, jeden z animatorów ruchu awangardy . Jego koncepcji ethosofii, wyłożonej w angielskiej książce „Theses on ethosophy” poświęcony był round table podczas Światowego Kongresu Filozoficznego w Brighton. Jej omówienie napisał sam Paul Ricoeur. Wykładowca na wielu uczelniach w kraju i za granicą, m.in. Papieskiego Fakultetu Teologicznego „Bobolanum” oraz Polskiej Akademii Nauk.   Absolwent trzech fakultetów: filologii polskiej, filozofii a także Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Opublikował także zbiór opowiadań „Dalej, inaczej…” oraz powieść „ Życie i cierpienie młodego W.” oraz „Wyrok”. Pisze także dramaty i poezje. Maratończyk i triathlonista. Żyje na uboczu. W górach.