Spektakl „Miłości Chopina”, planowany podczas 52 WJP, będzie wystawiony 28 listopada o g. 19 w Auli Domu Literatury w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 87/89, I piętro – ZAPRASZAMY!
Przedstawienie „Miłości Chopina” zostało skomponowane z listów Fryderyka do ukochanych i bliskich mu osób, a także z listów, które od nich otrzymywał.
Fryderyk Chopin był nie tylko wybitnym pianistą – miał również talent literacki. Jego listy, w których opisuje zdarzenia, myśli, uczucia, tęsknoty są cennym źródłem wiedzy o jego życiu, niezwykłej wrażliwości i o relacjach z adresatami.
Spektakl nasz składa się z korespondencji do matki Justyny Krzyżanowskiej, Marii i Teresy Wodzińskich, Tytusa Woyciechowskiego wreszcie do George Sand. Jest opowieścią o najważniejszych kobietach w życiu Chopina i jego uczuciach do nich.
Spektakl nasz nie jest historią o chorobie, cierpieniu i umieraniu. Wręcz przeciwnie przedstawiamy Chopina pełnego pasji, namiętności, miłości. Miłości do kobiet, Paryża, do muzyki, do Polski!
Nie wszyscy wiedzą o tym, że nasz geniusz miał ogromne poczucie humoru i dystans do samego siebie. „Padam na nos przed Panią” tak pisał w jednym z listów do George Sand. Takiego innego Chopina pokazujemy widzom. I nie jest to sztuczna wizja, bo dialogi są oparte na prawdziwej korespondencji. Wielkim walorem naszego spektaklu jest właśnie jego autentyzm. Tak naprawdę myślał, czuł i kochał Fryderyk Chopin.
______________________________________________________
O wartości i o wysokim poziomie artystycznym przedstawienia świadczy fakt, iż zostało objęte patronatem Narodowego Instytutu im. Fryderyka Chopina.
W „Miłościach Chopina” – obok aktorów występują młodzi pianiści, absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Przedstawienie jest więc nie tylko koncertem gry aktorskiej, ale również koncertem chopinowskim.
W przedstawieniu udział biorą: Emilia Korsak, Iwona Rulewicz, Anna Szczerbińska, Maciej Zuchowicz oraz Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z utworami patrona uczelni
Scenografia: Marta Kozyra , Jana Łączyńska
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Ferenc
Współpraca: Urszula i Tadeusz Filipowiczowie