rzeszow jubileusz1

Literacki jubileusz w Ratuszu

25 listopada w sali sesyjnej Ratusza w Rzeszowie odbyła się uroczystość związana z jubileuszem 55-lecia Oddziału Związku Literatów Polskich w Rzeszowie. Wśród znamienitych gości, którzy zaszczycili swoją obecnością obchodzących jubileusz twórców, znaleźli się: wiceprezydent Rzeszowa – Krystyna Stachowska, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i zarazem zastępca dyrektora Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego – Waldemar Szumny oraz radny SejmikuWojewódzkiego – Karol Ożóg

.rzeszow jubileusz2

Rozpoczynająca uroczystość prezes Oddziału ZLP w Rzeszowie – Małgorzata Żurecka, mogła nie tylko serdecznie powitać licznie przybyłych gości i twórców z Oddziału, ale także krótko wprowadzić wszystkich w istotę tego wyjątkowego dnia.

Z okazji jubileuszu specjalne pisma wystosowali Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, który objął patronatem honorowym uroczystość jubileuszową oraz Piotr Przytocki – prezydent Krosna. Specjalne słowa i okolicznościowe prezenty na ręce pani prezes Małgorzaty Żureckiej przekazali m. in. prezesi i opiekunowie literackich stowarzyszeń i grup z Mielca (Zbigniew Michalski i Aleksandra Piguła), Stalowej Woli (Elżbieta Ferlejko), Rzeszowa (Jadwiga Buczak), Przemyśla (Mieczysław Szabaga), Łańcuta (Urszula Pańtoła) czy Sędziszowa Małopolskiego (Zofia Migała). Uczynił to także dyrektor WDK w Rzeszowie – Damian Drąg, i dyrektorka WiMBP w Rzeszowie – Bożena Janda, która przekazała piękną tablicę tematyczną, pokazującą historię Oddziału i jego związki z Biblioteką. Na uroczystości był również obecny ksiądz – kapelan Roman Jagiełło, proboszcz parafii Kościoła Polskokatolickiego w Łękach Dukielskich.

Jubileusz 55-lecia łączył się z wydaniem almanachu „Zbudowaliśmy dom ze słów”, w którym znalazły się utwory 41. członków Oddziału ZLP w Rzeszowie. Wydany przez krośnieńskie Wydawnictwo AGAZAH Agata Zahuta, przygotowany w znacznej mierze przez wiceprezesów Oddziału – Marka Petrykowskiego i Ryszarda Mścisza, z piękną okładką zaprojektowaną przez Jakuba Niedzielę, almanach stał się zarówno wydarzeniem edytorskim, jak i osnową tej uroczystości. Obaj redaktorzy almanachu opowiedzieli o nim – od strony zawartości merytorycznej i spraw technicznych, wydawniczych. Autorzy zrzeszeni w rzeszowskim Oddziale ZLP, byli przedstawiani przez Ryszarda Mścisza i Marka Petrykowskiego – w układzie alfabetycznym charakterystycznym dla tego wydawnictwa – ci obecni na uroczystości byli zapraszani do prezentacji wybranego utworu lub jego fragmentu. Ta prezentacja twórcza pozwoliła pokazać cząstkę tego, co stanowi o dorobku poszczególnych twórców i zarazem rzeszowskiego Oddziału ZLP, w którym są zrzeszeni.

Patronat medialny nad uroczystością miały Radio Rzeszów i TVP3 Rzeszów, słowa okolicznościowe i literackie zaś zyskały piękne „wsparcie” muzyczne za sprawą duetu utalentowanych muzycznie młodych artystów, którzy wykonali kilka popularnych nastrojowych przebojów. Zaśpiewała Dominika Syrek, akompaniował zaś jej na fortepianie Michał Szmyd.

Almanach został dofinansowany ze środków Gminy Miasto Rzeszów i Gminę Stalowa Wola.

Ryszard Mścisz