Kieleccy literaci mają własny kąt

fot 3a
Na kulturalnej mapie Kielc, obok wspaniałych zabytków, Pałacu Biskupów Krakowskich, Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP, ale także i muzeum Stefana Żeromskiego, wielkiego polskiego pisarza wychowanego Górach Świętokrzyskich, pojawił się 5 maja nowy punkt. Po prawie czterdziestu latach istnienia Oddziału Kieleckiego ZLP, świętokrzyscy literaci doczekali się stałej siedziby, mieszczącej się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach.

fot 1a
Z tej okazji w piątkowe południe odbyła się piękna uroczystość finalizująca aktywne starania Pani Prezes Anny Zielińskiej-Brudek, które doprowadziły do tego, że dyrektor tej wielce zasłużonej biblioteki, Pan Sylwester Kasprzyk otworzył świętokrzyskim wirtuozom słowa drzwi do wymarzonego lokum, w którym miłośnicy literatury będą mogli spotykać się z twórcami w ramach wieczorów autorskich i cyklicznych dyżurów. Takiego miejsca brakowało kieleckim twórcom, bo choć w ostatnich latach spotkania literatów mogły odbywać się gościnnie w Pałacyku Zielińskiego, to teraz nasi twórcy będą mogli sami decydować o terminarzu, nie oglądając się na innych.

fot 4a
Sama uroczystość otwarcia miała bardzo uroczystą oprawę i wspaniały podniosły charakter. Frekwencja przeszła wszelkie oczekiwania; wielka sala konferencyjna biblioteki pękała w szwach. Na uroczystość przybyli liczni zaproszeni goście, między innymi:

1. Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej ksiądz dr Marian Florczyk, który
poświęcił zakątek twórców;
2. Renata Bilska, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i
Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego;
3. Wojciech Lubawski, były Prezydent Kielc;
4. Wojciech Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku i Prezes Wodociągów Kieleckich:
5. dr Marek Maciągowski, Dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
w Kielcach;
6. Andrzej Dąbrowski, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda
Gombrowicza w Kielcach;
7. Magdalena Fogiel-Litwinek, Zastępca Wojewódzkiej Komendy OHP Kielce,
8. Katarzyna Nowacka, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty;
9. Aktor Mirosław Bieliński z Teatru TeTaTeT
10. Joanna Kowalska, zastępca Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach
11. Jerzy Chrobot, przewodniczący Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej
Polskiej Oddziału Świętokrzyskiego.
12. Zyta Trych, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Kielcach.

fot.5a
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili Małgorzata Siemieniec, Magdalena Surma, Roch Dobrowolski, a także pochodzące z Ukrainy uczennice Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. Liczni poeci świętokrzyscy zaprezentowali swoje wiersze. Własną twórczością pochwalili się młodzi poeci skupieni w grupie „Literackie światło młodych”. Wspieranie tej grupy jest mocno wspierane przez Zarząd Oddziału Kieleckiego ZLP, a z twórczością tej formacji można zapoznać się na antenie Radia Kielce, w ostatnią niedzielę miesiąca, w Niedzielnym Programie Kulturalnym. Na zakończenie uroczystości autorską piosenkę pt. „Żyją sobie literaci” wyśpiewała poetka, pisarka z Małogoszczy Anna Błachucka.

fot 2a
Tym wszystkim, którzy chcieliby bardziej szczegółowo poznać przebieg opisanego wydarzenia polecam linki:

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/zwiazek-literatow-polskich-oddzial-w-kielcach-nareszcie-ma-swoja-siedzibe-zobacz-zdjecia-i-zapis-transmisji-z-otwarcia/ar/c13-17516725

 

https://emkielce.pl/miasto/literaci-otworzyli-swoja-siedzibe
https://radiokielce.pl/1045985/w-kielcach-literaci-oficjalnie/

fot.6aa