Kazimierz Burnat

Parafialne Centrum Kultury Chrześcijańskiej "Piwnica pod Świętymi Janami” mieszczące się przy ul. Żeglarskiej 16 w Toruniu zaprasza mieszkańców 24 listopada (godz. 19) na 13. spotkanie z cyklu wieczorów poetyckich p.t. Żar zmierzchu. Gościem spotkania będzie Kazimierz Burnat z Wrocławia, znany i ceniony poeta, publicysta, edytor, dziennikarz, tłumacz – członek Związku Literatów Polskich, znany również jako organizator lub współorganizator działań kulturalnych w środowiskach wiejskich, a także na rzecz twórczego rozwoju dzieci i młodzieży.

Wiersze tego poety, tłumaczone na wiele bardzo różnych języków, ukazały się w kilku autorskich tomikach poetyckich oraz w wielu czasopismach, almanachach i antologiach w kraju i za granicą. Wybrane utwory poety przedstawią reprezentanci Studia „P” z MDK w Toruniu. Organizację wieczoru wspiera Miasto Toruń.
Toruńska starówka to magiczne miejsce – przyciąga turystów, a także i artystów. Odbywa się tu wiele różnorodnych imprez kulturalnych, m. in. spotkania poetyckie w gotyckiej „Piwnicy pod Świętymi Janami” mieszczącej się nieopodal katedry. Organizatorką tych spotkań jest pani Teresa Nemere, filolog, etnograf, lektorka języka esperanto w Studium Języków Obcych na UMK, znana w Toruniu z wielu inicjatyw kulturalnych, chociażby spotkań twórców ludowych w Muzeum Etnograficznym, gdzie pracowała do emerytury. Teraz społecznie przygotowuje wieczory poetyckie, a na najbliższy, trzynasty z kolei, zaprosiła właśnie Kazimierza Burnata. Tytuł spotkania – „Żar zmierzchu”, nawiązuje do tytułu ostatniej książki poetyckiej autora, ale też i pory, jaką właśnie mamy, no i działalności społecznej i kulturalnej, nie mówiąc o twórczości gościa (pani Teresa wprawdzie wierszy nie pisze, ale tłumaczy poezję na esperanto).
Impreza ma już stałych bywalców, zasadą też jest, że kilka wierszy autora czytają uczniowie szlifujący umiejętności aktorskie w Studiu „P” istniejącym od kilkudziesięciu lat przy Młodzieżowym Domu Kultury.