24kurier.pl 768x527ab

źródło: 24kurier.pl na prośbę ZLP Szczecin

Objął wieczną wachtę!

27 marca 2021 r., w wieku 91 lat odszedł od nas Eugeniusz Andrzej Daszkowski. Kapitan żeglugi wielkiej. Pisarz marynista.

Urodził się w Wyszkowie, ale całe swoje dorosłe życie związał ze Szczecinem. Tutaj ukończył Państwową Szkołę Morską na wydziale nawigacyjnym i Politechnikę Szczecińską z dyplomem ekonomisty. W 1958 r. zadebiutował pisarsko na łamach „Głosu Szczecińskiego”, który opublikował jego opowiadanie „Ostatni papieros” i od tego czasu jego opowiadania i reportaże, o tematyce morskiej, ukazywały się w szczecińskich i ogólnopolskich czasopismach.

Swoją pierwszą książkę wydał w 1972 r. – zbiór opowiadań morskich pt. „Wachta”, a ostatnią „Miłość na statku” w 2020 r. Łącznie w 26 woluminach zapraszał nas na wspólne rejsy, ale także do swojego rodzinnego Wyszkowa. Doceniany za swoją twórczość nagrodami literackimi im. Josepha Conrada, „Złotym Exlibrisem” i czytelniczymi w plebiscytach na najpopularniejszą książkę marynistyczną, na najpopularniejszego pisarza marynistę, w konkursie Szczecińskiego Towarzystwa Kultury ph. „Dzieje szczecińskich rodzin w XX wieku” oraz za pracę zawodową i działalność, m.in. Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski, odznakami „Zasłużony Pracownik Morza” i Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Był autorem słuchowisk radiowych, które pisał na zlecenie Polskiego Radia, oraz książek popularno-naukowych.

W 1976 r. dołączył do szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich, w latach 1989 – 1990 był jego prezesem.

„… dobrzy żeglarze nigdy nie umierają.

Ich nieobecność tłumaczy się długim i trudnym rejsem dokoła Cabo das

Tormentas – czyli Przylądka Burz,… ale także Przylądka Dobrej Nadziei”.

( Karol Olgierd Borchardt )