Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!
Zwracamy się z ogromną prośbą o podpisywanie naszej petycji w sprawie zachowania Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89 w Warszawie. Sprawa jest niezwykle pilna. To jest w interesie wszystkich organizacji w Domu Literatury. Pozdrawiamy i dziękujemy.

Petycja ZLP w sprawie zachowania domu literatury

logo zlp

Zarząd Główny

Krakowskie Przemieście 87/89 00-079 Warszawa
Tel. 826 57 85 tel/fax 828 39 19, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warszawa, październik 2022

Prezesi Oddziałów
Związku Literatów Polskich

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!

Złe wieści rozchodzą się najszybciej, a ta należy do najgorszych, więc zapewne wiecie już o nowej, groźnej sytuacji Domu Literatury w Warszawie.
Od roku 1949 ten na nowo zbudowany dom był siedzibą naszej organizacji. Po zmianach ustrojowych i wszystkich innych z tego wypływających powstała Fundacja Domu Literatury i Domów Pracy Twórczej. Jej zarząd stanowią przedstawiciele trzech organizacji pisarskich – polskiego PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzu Polskich i Związku Literatów Polskich. Zarząd zatrudnia dyrektora, a ten pracowników; Utrzymanie Domu zapewniają pokoje gościnne, dzierżawa restauracji i wynajem auli. Utrzymanie Domu kosztuje ok. 100 tys. zł miesięcznie. Fundacja pokrywa m.in. bardzo kosztowne remonty, stara się o dotacje na nie i administruje Domem.
Urząd Dzielnicy Śródmieście w porozumieniu z Urzędem Miasta postanowił nie przedłużać umowy z Fundacją (z zn.1.I. 2023r) i przejąć Dom Literatury we własne administrowanie. Oznacza to, że przestajemy być gospodarzami, a stajemy się lokatorami. A wiadomo, co może zrobić właściciel z lokatorem. Słyszymy, że chcą nam dokwaterować dwie inne organizacje, przejąć restaurację i radykalne zreformować funkcjonowanie obiektu.
Warszawski Dom Literatury nie jest dzielnicową placówka kultury, nie jest też placówką miejską – jest ogólnopolskim centrum kultury z wielkimi zasługami, bogatą tradycją i działalnością popularyzującą literaturę i kulturę, nie tylko w Warszawie, ale i całej Polsce; przez wiele naszych imprez z udziałem twórców zagranicznych promujemy kulturę polską za granicą.
Zwracam się do Was z gorącą prośbą: podpisujcie nasz apel o zachowanie Domu Literatury w jego dzisiejszej, sprawdzonej latami, formule i działalności.

Marek Wawrzkiewicz