plakat 40lat.poprawka2ajpg 

Związek Literatów Polskich Oddział Warszawa i Zarząd Główny ZLP zaprasza na spotkanie z Joanną Babiarz i Januszem Szotem – To będzie z pewnością środa artystyczna, muzyczna i urocza. 26 czerwca gościć będziemy Joannę Babiarz i Janusza Szota, artystów członków Związku Literatów Polskich, którzy z okazji 40-lecia pracy twórczej zaprezentują się na scenie Auli Domu Literatury. Szczegóły znajdziecie na znakomitym plakacie poniżej. Wstęp wolny, jak zwykle u nas. Serdecznie zapraszamy.

Autoprezentacja

Joanna Babiarz

Debiutowałam w roku 1984 tomikiem poezji „Kobieta podobna do zwierzęcia”. Wcześniej bo w roku 1979 byłam najmłodszym członkiem grupy literackiej „Sącz” a w roku 1981 ukazał się mój pierwszy arkusz poetycki pn.PREZENTACJE. wtedy też publikowano moje wiersze w lokalnej prasie i ogólnopolskiej np. w Radarze. Jak dotąd wydałam 12 książek poetyckich, w tym jedna książka edukacyjna dla dzieci „Historia pewnego domu” Moje wiersze i opowiadania były publikowane w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych almanachach.

W roku 2002 zostałam przyjęta do Związku Literatów Polskich i jestem członkiem oddziału warszawskiego.

Brałam udział w plenerach literackich oraz dziennikarskich, Warszawskiej Jesieni Poezji, Posiadach u Szymborskiej odbywające się w Domu Pracy Twórczej - willi literatów Astorii w Zakopanem. Nadal biorę czynny udział w różnych literackich imprezach. I tu pragnę wymienić m.in.: Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka Pogórza, Międzynarodowe Spotkania Poetów Maj nad Wilią, Biennale Poezji – Janów, Jurajska Jesień Poezji w Złotym Potoku, Ogólnopolskie Spotkania Poetyckie w Chojnicach, Wiosna Poezji w Szczecinie ZLP o/Szczecin, Międzynarodowy Festiwal Poezji Poeci Bez Granic w Polanicy Zdroju organizowany przez Dolnośląski oddział ZLP, Festiwal Osnowa w Chrośnicy k. Jeleniej Góry, Festiwal im. Juliana Tuwima w Inowłodzu, spotkania poetyckie w Kruszwicy oraz wiele innych.

Mimo pracy zawodowej wiodę bardzo intensywne życie kulturalne w mojej miejscowości Nowym Sączu. Prowadzę warsztaty literackie dla młodzieży, biorę udział w lekcjach literackich w szkołach, przedszkolach oraz na Uniwersytecie III Wieku, prowadzę spotkania literackie z zaproszonymi autorami.

W roku 1996 byłam współzałożycielką Klubu Literackiego Sądecczyzna, który przez 15 lat prowadził spotkania poetyckie, wydawał almanachy poezji oraz tomiki wierszy poszczególnym członkom klubu. W tym czasie też redagowałam jeden z numerów "Metafory"- dotyczący poezji i poetów Sądecczyzny. A w roku 2016 wspólnie z mężem utworzyliśmy Sądecki Klub Literacki przy Sądeckiej Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu. W ramach działalności klubu organizujemy spotkania z poezją, warsztaty literackie oraz inne działania artystyczne. Między innymi zorganizowałam spotkanie poświęcone poezji Bolesława Leśmiana, Andrzeja Bursy i Zbigniewa Herberta. Wszyscy członkowie klubu literackiego biorą udział w wieczorze literackim a ja wraz z mężem przygotowuję oprawę muzyczną. W roku 2018 wpisując się w obchody 100-lecia Niepodległości zorganizowałam wydarzenie Autobus Pełen Poezji. Wraz z Klubem jeździliśmy w tym dniu autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - czytano wiersze własnego autorstwa i innych poetów związane z tematem rocznicowym przy dźwiękach muzyki  Szopena, Karłowicza, Wieniawskiego i innych.

A w ubiegłym roku dzięki moim staraniom wydano almanach Sądeckiego Klubu Literackiego „Na szlakach poezji”. Potem zorganizowałam promocję Almanachu w Nowym Sączu i w Krakowie.

Moja książka edukacyjna "Historia pewnego domu" napisana na specjalne zamówienie Krakowskiej Izby Architektów doczekała się trzeciego wydania i została też przetłumaczona na język angielski na potrzeby szkoły w Anglii. Książka ta jest objęta programem edukacyjnym skierowanym do szkół podstawowych. Organizowany jest konkurs plastyczny i potem na podstawie książki prowadzone są spotkania z dziećmi nt.: planowania przestrzennego i architektury. Uczestniczę również w lekcjach literackich i nadal prowadzę podobne spotkania, gdzie oprócz omówienia tematu książki rozmawiam z dziećmi i młodzieżą na tematy poezji i literatury.

Wraz z mężem Januszem Szotem założyliśmy zespół piosenki poetyckiej DOOKOŁA. Razem wystąpiliśmy z programem autorskim "Budzenie manekina". Opracowałam go na podstawie swoich wierszy i męża. Założeniem i zarazem przesłaniem tego programu jest rozbudzić w ludziach wrażliwość na poezję czyli obudzić w nich manekina - człowieka zajętego wyłącznie pracą i swoimi sprawami, zdobywającego zachłannie pieniądze, myślącego o wzbogaceniu się i ogłuchłego na inne wartości życiowe. Moje przesłanie w tym spektaklu: "Dobrze jest mieć pieniądze i rzeczy, które się za nie da kupić. Ale dobrze jest również od czasu do czasu upewnić się czy nie straciliśmy po drodze tego, czego kupić się nie da..." W spektaklu wykorzystane są też piosenki autorskie, które wykonujemy śpiewając i grając. Ja gram na skrzypcach, melodyce a mąż na gitarze i harmonijce ustnej. Z programem „Budzenie manekina” wystąpiliśmy w Zakopanem, Muszynie, Krakowie, Warszawie, Nowym Sączu, Piwnicznej, Łodzi oraz Złotym Potoku , Chojnicach, Bochni i Brzesku.

Jako zespół bardzo często bierzemy udział w wielu imprezach literackich towarzysząc innym poetom i poetkom podczas ich spotkań autorskich. A od kilku lat uczestnicząc w Warszawskiej Jesieni Poezji nasz zespół stanowi oprawę muzyczną imprezy. Jako oprawa muzyczna byliśmy również na innych Festiwalach poezji w Polanicy Zdroju, w Szczecinie i Zakopanem. Ostatnie moje działania literacko - artystyczne to nagranie i wydanie płyty autorskiej „Wędrowanie” wraz z mężem jako zespół poezji śpiewanej Dookoła oraz realizacja teledysku promującego powyższą płytę „Pomruki Bieszczad” i nagranie teledysku z udziałem zaproszonych poetów – przyjaciół „Ballada z Ogrodowej”. Wszystko odbyło się online z uwagi na zaistniałą sytuację związaną z pandemią.

Chciałbym dodać, że od przeszło 30 lat, przez te wszystkie lata zajmuję się też promowaniem literatury, poezji i muzyki. Wiele pomysłów jest mojego lub męża autorstwa, wraz z Sądeckim Klubem Literackim będziemy nadal organizować spotkania z poezją a także dążyć do zrealizowania - zbudowania i zainstalowania POEZJOMATU na sądeckich Plantach, z którego będzie można usłyszeć wiersze poetów Sądecczyzny lub przeczytać. Ponadto organizowaliśmy wraz z mężem Januszem przy wsparciu Sądeckiej Biblioteki Publicznej cykl wydarzeń związanych z literaturą, czyli święto patronów ulic Nowego Sącza – poetów – postaci literatury, Autobus z Poezją i Zaduszki Poetyckie.

            We wrześniu 2019 roku zostałam uhonorowana brązowym Medalem Zasłużony Dla Kultury Gloria Artis. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i  poczucie, że moje działania i wierność poezji i literaturze zostały docenione.

Pragnę dodać iż jestem współautorem płyty „Powroty” wydanej w 2011, w której gościnnie zaśpiewał Mirosław Czyżykiewicz z zespołem „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”. Recenzja:Stefan Bolcman na portalu:StrefaPiosenki. Utwory z tej płyty można usłyszeć w radiu oraz na youtube.

Kolejną współautorską płytą, gdzie są pomieszczone moje teksty to „Pastorałki z Nowego Sącza” rok 2014. Utwory z tej płyty również funkcjonują w Internecie i są śpiewane przez chóry dziecięce i młodzieżowe.

Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości zostałam zaproszona wraz z mężem Januszem przez STUDIO.PL Marek Kołdras do projektu filmowego pt.NIEPODLEGŁA 1918 gdzie grałam rolę pani kwestującej na zakup broni dla żołnierzy. Brałam też udział w kolejnej produkcji STUDIO.PL – „Dzbany piany”, gdzie wcieliłam się w postać jednej z pracownic browaru barona Goetza.

Inną moją twórczą pasją jest robienie asamblaży z różnych niepotrzebnych, uszkodzonych, znalezionych rzeczy. Część z nich podarowałam rodzinie.

Ostatnie lata to opracowywanie kolejnej naszej płyty, która będzie zatytułowana „Coś”. Planujemy też wydać płytę z tekstami naszych przyjaciół poetów.

 kobieta podobna do zwierzecia1001a1

byc obok 001a1

porastanie 001a1

AUTOPREZENTACJA

 Janusz Szot

Pierwsze wiersze powstały jeszcze w szkole podstawowej. Były to rymowane teksty które czytałem mamie. Usłyszałem w radio Demarczyk, Grechutę i zacząłem się wsłuchiwać w teksty przez nich śpiewane, które mnie inspirowały. Potem pojawiło się Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Okudżawa, Cohen, poznałem wtedy tzw. biały wiersz i zacząłem pisać w tej formie.

Cudownym zbiegiem okoliczności poznałem JANUSZA PACEWICZA, któremu pokazałem swoje wiersze i On przeprowadził mnie przez pierwsze warsztaty i meandry poezji. Brałem również udział w plenerach plastycznych, na jednym z nich zostałem laureatem. PIERWSZY BRZESKI PLENER MALARSKI

W międzyczasie w Tarnowie powstał Korespondencyjny Klub Młodych Pisarzy przy Młodzieżowej Agencji Kulturalnej, do którego zgłosiłem akces. Organizowane były przez KKMP warsztaty literackie, zapraszano uznanych poetów, którzy dzielili się z młodymi adeptami pisarstwa swoim doświadczeniem i dawali nam wskazówki.

W tarnowskim tygodniku TEMI publikowałem swoje rysunki satyryczne, a w MGOK Brzesku miałem wernisaż akwarel grafik i tempery.

Na początku lat osiemdziesiątych grałem w zespole rockowym ERSATZ na saksofonie tenorowym. Graliśmy, tzw. NEW WAVE ROCK / patrz Wikipedia Niemiecka nowa fala rocka/. Występowaliśmy pod Estradą Krakowską, gdzie byliśmy zapraszani na koncerty organizowane przez estradę, m.in. w Kino-Teatrze Związkowiec gdzie nagraliśmy koncert dla TVP-2 oraz na XXV-lecie Klubu Studenckiego „Zaścianek”, gdzie też był zaproszony Marek Niedźwiecki. Klubie Studenckim ,,BAKCYL” ,Kraków.

W zaciszu domowym próbowałem swoich sił na gitarze klasycznej i zaczęły powstawać pierwsze piosenki autorskie. Równolegle pracowałem w MGOK Brzesko, GOK Rzezawa oraz MGOK Stary Sącz.

W 1996 roku w Nowym Sączu powstał Klub Literacki SĄDECCZYZNA przy Civitas Christiana, do którego należałem od momentu powstania. Mój debiut literacki miał miejsce w almanachu wydanym przez klub: PIERWSZE SPOTKANIE 1997. Potem wydano kolejne almanachy, w których drukowane były moje wiersze. Jestem też autorem okładek do kilku pozycji almanachów i grafik do tomików poetyckich. W roku 2002 miał miejsce mój debiut książkowy, wydałem tomik pt. ŚCIEŻKI NOCY, recenzje do niego na łamach Literata Krakowskiego napisał Stanisław Ignacy Fiut. W 2014 wydałem drugi tomik pt. KUSZENIE LICHA.

Z żoną Joanną Babiarz-Szot utworzyliśmy SĄDECKI KLUB LITERACKI /2016/,który ma siedzibę przy Sądeckiej Bibliotece Publicznej /logo klubu jest mojego autorstwa/.W tym samym czasie zrealizowaliśmy autorski program poetycki BUDZENIE MANEKINA. W ramach działalności klubu jestem inicjatorem wielu wydarzeń artystycznych. Organizujemy wieczory poetyckie poświęcone różnym poetom, cykliczne spotkania pn: Sądecki Klub Literacki i Przyjaciele, Autobus Poezji z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości 2018, Pociąg Retro Pełen Poezji, Autobus Retro dla upamiętnienia Osiemdziesiątej Rocznicy Wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Nasz Klub wydaje również kwartalnik artystyczno-literacki POEZINE oraz został wydany almanach klubu pt. NA SZLAKACH POEZJI.

W 2017 roku wydałem kolejny tomik pt. BEZ SZUCZNEJ POZY.  Recenzja tomiku ukazała się w kwartalniku LIRYDRAM. Moje wiersze publikowane były w ogólnopolskiej prasie literackiej i regionalnej oraz almanachach międzynarodowych, gdzie były tłumaczone na język angielski i telugu. Uczestniczyłem w wielu konkursach literackich, w których byłem też laureatem.

Z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości zostałem zaproszony przez STUDIO.PL Marek Kołdras do projektu filmowego pt.NIEPODLEGŁA 1918 gdzie grałem rolę starosty tarnowskiego. Brałem też udział w kolejnej produkcji STUDIO.PL – „Dzbany piany”, gdzie wcieliłem się w postać jednego z właścicieli Browaru – barona Goetza.

Kolejny tomik pt. W KAŻDEJ CHWILI NOWY TOMIK ukazał się w 2020 roku. Jego recenzje ukazały się w kwartalnikach literacko-artystycznych: SEKRETY ŻARU, WŁASNYM GŁOSEM.

W 2022 roku wydałem swoją książkę prozatorską z sześcioma opowiadaniami pt: NA TARASIE PIEKŁA  do której słowo wstępne napisał Andrzej Zaniewski.

bez sztucznej pozy 001a1

w kazdej chewili 001a1

kuszenie licha 001a1

Razem z żoną jeździmy na plenery literackie organizowane przez ZLP o/Kielce. Wraz z oddziałem byliśmy uczestnikami Warszawskiej Jesieni Poezji. Byłem też uczestnikiem Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jako autor oraz Sądeckich Targów Książki. Wraz z żoną założyliśmy zespół DOOKOŁA i wykonujemy piosenki autorskie, swoje wiersze oraz wiersze naszych przyjaciół poetów, do których komponuję muzykę. Jesteśmy zapraszani na różne plenery i imprezy poetyckie. Chojnickie Spotkania Poetyckie, Jurajska Jesień Poezji w Złotym Potoku , Międzynarodowy Festiwal Poeci Bez Granic w Polanicy Zdroju.

Nasz zespół DOOKOŁA wydał debiutancką płytę autorską pt. WĘDROWANIE - 2020, na swoim koncie ma również nagrane teledyski pt. POMRUKI BIESZCZAD , BALLADA Z OGRODOWEJ , KSIĄŻE I RÓŻA , NA STRUNACH ZAKLĘTYCH SKRZYPIEC /patrz YouTube/. W przygotowaniu druga płyta autorska.

W 2020 roku zostałem przyjęty do ZWIĄZKU LITERATÓW POLSKICH a w roku 2022 zostałem członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

PŁYTY

 pastoralki 2 001a1

powroty 001a1

 

Materiał przygotowany przez Joaannę Babiarz, Janusza Szota oraz redakcyjnie przez Zofię Mikułę;

nad całością czuwał administracyjnie Kazimierz Kochański